Ušetrime na Vianoce prírodu a zaobstarajme si umelý stromček

0
72
Ušetrime na Vianoce prírodu a zaobstarajme si umelý stromček

Živý vianočný stromček má svoje pre aj proti. Najviac nás na ňom fascinuje nádherná vôňa ihličia. Čo ale ceny živých vianočných stromčekov? Všimli ste si, že sú každým rokom drahšie? Investujeme veľa peňazí do živého vianočného stromčeka, no napokon ho hneď po Troch kráľoch radostne vyhadzujeme, pretože máme dosť padajúceho ihličia. Niekde tu sa rozhodneme si najbližšie Vianoce zaobstarať umelý stromček. 

Povedzme nie z lásky k prírode

Umelá girlanda z ihličia nad dverami, vetvičky umelých vianočných ruží a jedličky vo váze i ďalšie vianočné dekorácie od výmyslu sveta, no umelý vianočný stromček vonkoncom nie? A prečo? Ak si vyberiete dobre, môžete sa z jeho majestátnosti tešiť dlhé roky a jediné, do čoho budete každoročne investovať, bude moderná výzdoba. Nemusíte stáť v rade na živé stromčeky a nechať si týrať svedomie myšlienkou, že kvôli vašim Vianociam museli vyrúbať jeden strom. Je pravda, že vianočné stromčeky sa pestujú v špeciálnych stromčekových škôlkach, ktoré vznikajú primárne na tento účel, avšak prečo sa k tejto myšlienke pripájať tiež? Stromčeky sa budú vypilovať dovtedy, kým o ne bude záujem. 

Živý vianočný stromček, aby vydržal vo forme celé sviatky, musíte namočiť do stojana s vodou a nemal by sa nachádzať vo veľmi vykúrenej miestnosti, inak rýchlo opadá. Nevyhnete sa ani pravidelnému vysávaniu opadaného ihličia, zvlášť ak sa so stromčekom často manipuluje. Alternatívou je kúpiť si vianočný stromček v kvetináči, tu však treba stromčeku venovať dostatok času na aklimatizáciu v chladnejšej miestnosti a až potom ho umiestniť do obývačky s vyššou teplotou. Vidíme, koľko starostí vnesie kúpa živého vianočného stromčeka do beztak rušných predvianočných príprav. 

Výhody umelého vianočného stromčeka

Umelý vianočný stromček nie je gýč, ak si vyberiete správne. Rok čo rok pribúdajú na trhu nové modely stromčekov, ktoré sú na nerozoznanie od tých živých. Majú len jednu nevýhodu – nevoňajú. To sa však dá napraviť využívaním vonných sviečok, osviežovačov vzduchu či živou vianočnou ikebanou. Umelé vianočné stromčeky s 3D ihličím vás dokonca môžu aj popichať. Kto nevie, že ide o umelý stromček, vás pri letmom pohľade na vaše ozdobené veľdielo odhalí len ťažko. Obľubujete jedličku alebo smrek? Výrobcovia mysleli na všetkých, čo do druhu stromčeka, to i do jeho rozmerov. Samozrejmosťou sú aj zasnežené vianočné stromčeky, stromčeky so šiškami alebo pár fixnými vianočnými ozdobami. 

Vianočné dekorácie si bez umelých vianočných stromčekov nedokážeme predstaviť. Postavte si malý stromček na pracovný stôl, komodu, pred vchodové dvere a tešte sa z nadchádzajúcich sviatkov i vďaka dekoráciám. Umiestňujete vianočný stromček na malý stolček? Potom majte pripravený vianočný obrus, ktorý jeho pôsobisko pekne doladí. Pod väčší vianočný stromček zasa prestrite tradičný okrúhly vianočný koberec. Či budú tohtoročné Vianoce biele, alebo nie, s určitosťou môžeme povedať, že budú dokonalé.