Šetrenie – fenomén súčasnej doby

0
39
Šetrenie – fenomén súčasnej doby

Po ťažkých rokoch prežitých v izolácii, s obmedzeniami a v rúškach sme sa zrazu ocitli v dobe, keď si čoraz viac začíname ceniť nielen vlastné zdravie, ale tiež množstvo oveľa banálnejších a samozrejmejších vecí. Teplá voda, vysvietené miestnosti a záhrada či komfortne vykúrený dom už nemusia byť takou samozrejmosťou, ako sme sa nazdávali ešte pred pár rokmi. A tak nám zrazu nezostáva iná možnosť ako začať skutočne a poriadne šetriť.

Kde začať?

Nuž, nebude to až také klišé, ak povieme, že každé vážnejšie rozhodnutie sa začína v prvom rade v nás. Len my sa rozhodujeme, ako sa chceme k danému problému postaviť a čo všetko sme ochotní urobiť preto, aby sme dokázali žiť ekonomickejšie, no zároveň plnohodnotne a, samozrejme, komfortne. V minulosti možno stačilo vypínať svetlá tam, kde sa práve nenachádzame, či stiahnuť kúrenie o pol stupňa nižšie. Dnes však máme v našich domoch množstvo spotrebičov, na dvoroch bazény či vírivé vane a celú škálu iných vymožeností modernej doby, ktoré na svoj chod spotrebujú často nemalé množstvo energií. A tak je jednou z možností, ako čo-to usporiť, a zároveň to vôbec nepocítiť, zakomponovať do jednotlivých aspektov nášho bývania prvky inteligentného domu. Či už radikálne a od podlahy, alebo postupne krôčik po krôčiku tak, ako nám to umožňuje naša finančná situácia či priestorové možnosti.

SMART Home je cesta moderného človeka k slobode

Inteligentný dom, aj keď to znie akokoľvek fantasticky, je veľmi dômyselný spôsob, ako nielen znížiť účty za energie, ale zároveň mať možnosť ovládať a kontrolovať všetky prvky domácnosti (spotrebiče, osvetlenie, kúrenie, ohrev vody, zavlažovanie, bezpečnostné systémy) prostredníctvom jednoduchej aplikácie v našom mobilnom telefóne, tablete či počítači. Všetky domáce spotrebiče, ako aj osvetlenie a ostatné prvky vzájomne komunikujú s centrálnou riadiacou jednotkou, ktorá celý tento kolos riadi a kontroluje. Inteligentný dom tak vďaka tomuto sofistikovanému spôsobu komunikácie a vzájomnému prepojeniu všetkých súčastí domácnosti dokáže veľmi efektívne šetriť energie, ale tiež ponúka pomerne vysoký komfort z bývania a bezpečnosť nás a našich blízkych.

Na záver stojí za zmienku aj fakt, že SMART Home nie je len vymoženosť, ktorú si môžu dovoliť novostavby či veľké firmy. Začleniť sa dá do každej domácnosti, každého domu a každej firmy či prevádzky. Stačí sa len rozhodnúť.