Viete sa starať o parkety, aby vydržali čo najdlhšie a vyzerali ako nové?

0
251
Viete sa starať o parkety, aby vydržali čo najdlhšie a vyzerali ako nové?
Viete sa starať o parkety, aby vydržali čo najdlhšie a vyzerali ako nové?

Aby ste sa mohli z parketovej podlahy tešiť aj ďalšie roky, mali by ste ju pravidelne čistiť. Samotné čistenie však nestačí. Starostlivosť o podlahu je nevyhnutná bez ohľadu na to či ste sa rozhodli pre parkety s naolejovaným alebo lakovaným povrchom.

Olejované parketové podlahy by sa mali v pravidelných intervaloch znova naolejovať. A aj pre lakované parkety existujú špeciálne výrobky, aby vyzerali čo najlepšie.

Potrebujem špeciálny čistiaci prostriedok alebo používať iba čerstvú vodu? Je rozdiel medzi naolejovanými parketami a lakovanými parketami? Možno si už mnohí z vás položili túto otázku. Parkety sú druh podlahy z prírodného materiálu – dreva, preto si vyžadujú viac údržby ako luxusný porcelán, ktorý sem-tam utriete od prachu.

Potrebné náradie a materiál

Predtým, ako začnete čistiť podlahu, je dôležité vedieť, akú máte podlahu. Nie všetky podlahy z dreva sú rovnaké. Aj keď existujú všeobecné pokyny týkajúce sa údržby parkiet, konkrétny typ dreva a jeho povrchová úprava môžu vyžadovať špeciálnu starostlivosť. Ak si nie ste niečím istí, overte si to u výrobcu.

Ochrana podlahy

Pod nohy a rámy nábytku je vždy dobré použiť podložky, aby ste ochránili podlahu pred škodami, keďže napríklad nábytok v obývačke môže byt‘ ťažký. Taktiež je výhodné drevené parkety chrániť kobercom pred poškrabaním (najmä ak vlastníte domáce zvieratká).

Podložky pod nábytok nestoja veľa a okrem iného vám umožnia premiestňovať ťažké kusy nábytku aj pri ďalšom upratovaní bytu.

Vysávače

Jedným z najjednoduchších a najpopulárnejších spôsobov, ako udržiavať čistú podlahu, je použitie vysávača. Mali by ste však používať iba vysávač určený pre tvrdé povrchy. Ak máte doma koberec aj drevo, hľadajte vysávač, ktorý je určený pre obidve. Alebo vymeňte nástavce.

Tip: Pozrite si návod ako si jednoducho zútulniť bývanie

Metly

Pre menšie miestnosti a neporiadky vám stačí metla. Metly z mikrovlákna (prachové mopy) majú tú výhodu, že zachytávajú nečistoty, prach a vlasy, namiesto toho, aby ich iba vláčili po podlahe a hromadili na kopu. Utierky na mopoch môžu byt‘ jednorazové alebo opakovane použiteľné a je možné ich prať v práčke.

Mopy

Ak je vaša podlaha znečistená, budete pravdepodobne potrebovať vlhký mop, aby ste sa zbavili nečistôt a usadenej špiny. Vlhké mopy sú podobné tým prachovým, ibaže majú odnímateľnú dolnú časť a umývateľnú utierku. Hlavnou výhodou je, že mikrovlákno nedrží veľa vlhkosti, takže môžete podlahu vyčistiť bez toho, aby drevo nasiaklo vodou.

Čistiace prostriedky

Na čistenie podlahy budete potrebovať iba málo vody. Ak je vaša podlaha mimoriadne znečistená alebo ju treba dezinfikovať, použite špeciálne prostriedky na čistenie parkiet. Na trhu existuje veľa produktov, ktoré sľubujú dokonalé čistenie, ale ktorý z nich je ten najlepší?

Tip: Viete prečo sa oplatí používať ekologické čistiace prostriedky?

Tu odporúčame opäť si zistiť, aký typ podlahy máte a podľa toho si vybrať. Pripadne sa obrátiť na odborníka. Ochrana dreva v interiéri je dôležitá a nemali by ste ju podceňovať.

Všeobecne však pri výbere čističa podláh z dreva platí:

  • mal by mať neutrálne pH
  • musí byť špeciálne pre drevené podlahy podlahy (oplatí sa prečítať si etiketu produktu)

Niekedy stačí na čistenie iba pár kvapiek mydla a voda. Je to lacná, ekologická a efektívna alternatíva k čistiacim prostriedkom zakúpeným v obchode. Pri takomto čistení nezabudnite pred zaschnutím odstrániť všetky zvyšky mydla z podlahy čistým mopom.

Destilovaná voda je tou najbezpečnejšou voľbou, pretože tvrdá voda, chlórovaná mestská voda alebo kalková voda môže spôsobiť usadeniny a zmenu farby dreva, ktorú je ťažké a niekedy až nemožné úplne odstrániť.

Rýchly návod

V nasledujúcich jednoduchých krokoch môžete dosiahnuť, aby vaše drevo vyzeralo ako nové.

  1. Najskôr odstráňte nábytok a veci z oblasti, ktorá sa má čistiť.
  2. Potom zoberte vysávač alebo prachový mop a začnite s čistením.
  3. Teraz, keď je podlaha bez nečistôt, je čas, aby sa vaša podlaha leskla. Ak ste si zakúpili koncentrát na čistenie podláh, postupujte podľa návodu.
  4. Skôr, ako začnete čistiť podlahu, je vždy dobré ho otestovať, napríklad na malej ploche. Počkajte pár minút a potom ho utrite.
  5. Teraz, keď ste presvedčení, že čistič je bezpečný, môžete začať. Ak je po dokončení, podlaha príliš mokrá, prejdite ju suchým mopom.

Tip: Pozrite si 15 inšpirácií na dekorácie a doplnky do interiéru

Možno máte podlahu z tvrdého dreva už roky, alebo ste si ju nechali namontovať len teraz. V každom prípade je dôležité starať sa o ňu a naučiť sa ju čistiť. Najlepšie je, ak sa upratovanie bytu a podláh stane vašou psychohygienou.