Medzinárodná preprava tvorí neodmysliteľnú súčasť globalizovaného sveta. Rýchlosť, dostupnosť a rôznorodosť v oblasti prepravy, umožňuje firmám a spoločnostiam obchodovať cez hranice a vytvárať tak celosvetové dodávateľské reťazce.
Význam medzinárodnej prepravy
Medzinárodná preprava tovaru patrí medzi najdôležitejšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú rozvoj globálneho obchodu. Jej cieľom je umožniť spoločnostiam rozširovať svoju pôsobnosť na zahraničných trhoch a dosiahnuť tak zákazníkov po celom svete. V tomto článku sa pozrieme na typy prepravy, prostredníctvom ktorých môžu spoločnosti expandovať do zahraničných krajín a zistíme, ako medzinárodná preprava ovplyvňuje celosvetový obchod.
Pre správny výber prepravy tovaru, medzinárodný prepravcovia musia zohľadniť základné faktory ako sú: vzdialenosť, objem nákladu, typ tovaru a v neposlednej miere rýchlosť, akou majú zabezpečiť samotné dodanie.
Medzi najstarší spôsob patrí námorná riečna preprava, ktorá disponuje obrovskou kapacitou lodí, čo predstavuje najzásadnejší rozdiel v porovnaní s cestnou alebo leteckou prepravou. Medzi jej výhody patrí bezpečnosť, efektívnosť a pomerne lacný spôsob transportu nadmerného tovaru na veľké vzdialenosti prostredníctvom kontajnerov. Takáto preprava kontajnerov predstavuje komplexný proces, ktorý si vyžaduje spoluprácu viacerých inštitúcií, nielen tých, ktoré priamo zabezpečujú dopravné a logistické služby, ale aj napr. colných úradov, prístavov, železníc a iných, v závislosti od výberu zvolenej dopravy.
Dôležitú súčasť globálneho dodávateľského reťazca, predstavuje cestná preprava s dôrazom na celovozovú kamiónovú prepravu, zvanú aj FTL. Tieto dopravné prostriedky poskytujú flexibilitu, rýchlosť a schopnosť zabezpečiť dodanie tovaru aj na odľahlé destinácie. Výhodou FTL dopravy je rýchlejšie a zároveň aj efektívnejšie doručenie dodávky, keďže sa priestor nedelí medzi viacerých klientov a tým predstavuje nižšie riziko poškodenia nákladu.
K najrýchlejším spôsobom prepravy po celom svete, s výhodou presných sledovacích systémov a prísnej bezpečnostnej kontroly, patrí letecká doprava, ktorá je síce finančne nákladnejšia, ale zato veľmi efektívna.
Prepojenie spomínaných druhov prepravy umožňuje efektívnejší a flexibilnejší transport tovarov na dlhé vzdialenosti, čím sa podporuje rozvoj tzv. multimodálnej prepravy. S rozvojom tohto typu prepravy sa zároveň otvárajú aj nové možnosti pre podniky, čo pozitívne vplýva na globálny obchod.
Ako ovplyvňuje medzinárodná preprava celosvetový obchod?
Fungujúci globálny obchod prináša množstvo ekonomických výhod pre krajiny zúčastnené v medzinárodnej výmene tovarov i služieb, čo vplýva aj na rast celkového hospodárstva. Zdravá konkurencia na medzinárodnom trhu vedie k znižovaniu nákladov a cien. Firmy sú nútené efektívnejšie hospodáriť so zdrojmi a ponúkať kvalitné produkty za konkurencieschopné ceny, čo má priaznivý vplyv aj na spotrebiteľov.
Ďalším významným faktorom rozvoja celosvetového obchodu je tvorba pracovných príležitostí a to najmä v odvetviach priamo spojených s exportom a importom, čo vplýva na zamestnanosť a životnú úroveň obyvateľstva. V neposlednej miere globálny obchod môže byť aj nástrojom na budovanie diplomatických a mierových vzťahov medzi krajinami, keďže obchodná závislosť môže slúžiť ako podpora mieru a spolupráce.
V závere môžeme konštatovať, že medzinárodná preprava hrá kľúčovú úlohu v formovaní globálneho obchodu. Vytvára spojenie medzi krajinami, umožňuje rýchlu a efektívnu výmenu tovarov a služieb a podporuje tak ekonomický rast.