Výber roštu do postele. Ako vybrať ten správny?

0
435

Základom dobrého spánku nie je len kvalitný a dobrý matrac, ale aj rošt. Aj keby sa vám podarilo zakúpiť ten najlepší matrac na svete, bez dobrého roštu sa nebude môcť prejaviť a tým pádom si môžete vybrať doslova hocijaký. Správna kombinácia týchto dvoch spálňových doplnkov je veľmi dôležitá a nikdy by ste ju nemali podceniť.

Dôležitých je niekoľko zásadných vlastností

Ešte predtým, ako si vyberiete jeden výrobok by ste mali vedieť, čo všetko by mal spĺňať. Len tie najlepšie rošty do postele dokážu udržať matrac v správnej polohe a odpružiť ho, čím zaručia spokojný a nerušený spánok. K dispozícii je veľké množstvo rôznych druhov a to napríklad lamelové, latové, rošty v pevnom ráme, voľne uložené, výklopné, nastaviteľné, so spevňujúcimi popruhmi, z masívu a iné.

Výber nebude jednoduchý

Rošt by ste mali prispôsobiť nielen posteli, ale aj konkrétnemu matracu. V prípade, že máte penový matrac bez pružín najlepšou voľbou bude pružný lamelový rošt. Vďaka nemu sa matrac dokonale prispôsobí vášmu telu a vy budete spať nielen kvalitne, ale aj zdravo. Za obrovskú výhodu považujeme, že sa dokážu prispôsobiť ľudskej hmotnosti a tým pádom tlmia nárazy pri pohyboch v posteli. Okrem toho kopírujú tvar tela a vy sa nemusíte obávať, že by ste sa ráno zobudili doslova dolámaný. Tieto rošty na posteľ nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, pretože sú hygienicky nezávadné. Keďže sa medzi lamelami nachádzajú veľké medzery, dokáže sa z matracu odpariť nadbytočná vlhkosť a tým pádom sa predlžuje aj ich životnosť.

Myslieť by ste mali aj na polohovateľnosť a to najmä vtedy, ak v posteli radi čítate alebo pozeráte televíziu. Najkomfortnejšie výrobky sa dajú dokonca ovládať pomocou elektromotorov, no táto vlastnosť je už pre náročnejších. Polohovateľný v tomto prípade musí byť aj matrac, inak by vám táto funkcia bola úplne zbytočná. Myslieť by ste mali aj na všeobecné pravidlo, že čím je rošt jednoduchší a menej lamiel obsahuje, tým pevnejší a tvrdší matrac by ste na neho mali položiť.

Ak máte doma matrac s pružinami, odporúčame si zaobstarať tvrdý latový rošt alebo vyrobený z masívu. Keďže pružiny sa pohybujú úplne inak ako matrace bez nich, zabezpečíte si tak stabilitu a nebudete sa cítiť ako pri skákaní na trampolíne. To, či si kúpite ako prvé rošt alebo matrac je úplne jedno, no vždy ich k sebe prispôsobte.