Vyberte si tienenie, aké vám najviac vyhovuje

0
69
Vyberte si tienenie, aké vám najviac vyhovuje

Aby ste udržali príjemnú klímu v dome aj počas leta, je potrebné vybrať vhodné tienenie. Okrem zníženia prehrievania interiéru vám prinesie aj iné výhody. Ak práve premýšľate nad tým, ktorý typ bude najvhodnejší na váš rodinný dom, začítajte sa do nasledovných riadkov.

Porovnali sme pre vás vonkajšie rolety a závesy na mieru.

Vonkajšie rolety proti prehrievaniu okien

Ak chcete zabrániť prehrievaniu skiel na oknách, najlepšou voľbou budú kvalitné vonkajšie rolety. Ich inštaláciou výrazne ušetríte na výdavkoch na klimatizáciu. A nielen to. Vonkajšie rolety prinesú úsporu aj počas zimy. Medzi oknom a lamelami roliet vzniká priestor vyplnený vzduchom, ktorý vytvára ďalšiu izolačnú vrstvu. Vďaka tomu bránia vonkajšie rolety únikom tepla z interiéru.

Vonkajšie rolety sú vyrobené z pevných lamiel, tie sa pri zatienení okna pohybujú vo vodiacich lištách. Zaťahujú sa do boxu, ktorý je umiestnený nad oknom. Tento typ tienenia eliminuje hlučnosť z okolia a umožní vám celkom zatieniť miestnosť. V porovnaní so žalúziami alebo závesmi však majú menšiu schopnosť regulovať svetlo v miestnosti.

Ak vás vonkajšie rolety zaujali, o ich montáži by ste mali uvažovať už pri návrhu projektu domu. Dajú sa namontovať aj na dokončenú novostavbu alebo pri rekonštrukcii. V tom prípade je však potrebné počítať s tým, že čiastočne znížia svetlú výšku okna.

Závesy na mieru — viac ako estetický interiérový doplnok

Závesy sú textilným doplnkom interiéru, ktorý mu dokáže dodať celkom nový vzhľad. Okrem ich dekoračnej funkcie oceníte aj schopnosť tienenia. Vybrať si pritom môžete rôzne typy textílií:

  • Ľahké dizajnové látky, ktoré jedinečným spôsobom ozdobia interiér.
  • Hustejšie tkané štýlové závesy na mieru — využijete ich aj na zatemnenie a zatienenie miestnosti.

Výhodou závesov je jednoduchá údržba, postačí ich len zvesiť a oprať. Vybrať si môžete tiež ich rôznu dĺžku. Tú vám odporúčame stanoviť podľa veľkosti miestnosti. V malej izbe najkrajšie vyniknú krátke závesy, vo veľkej miestnosti si môžete dovoliť závesy po zem. Bohatý je tiež výber farieb. Oslovia vás moderné odtiene olivovej, zelenej, fialovej či modrej? Stavíte na pastelové odtiene alebo sa vám najviac páčia vzorované látky?

Moderné závesy na mieru sa dajú ovládať manuálne alebo motoricky. Motorické ovládanie má tichý motor, ktorý vás nebude rušiť pri každodenných činnostiach. Zaťahovať a odostierať ich môžete pomocou diaľkového ovládača alebo cez mobilnú aplikáciu.

 

  1. Palatinate Stock/Shutterstock.com
  2. New Africa/Shutterstock.com