Problém s tepelným mostom: Ako bojovať s mokrými rohmi v dome

0
485

Mnohé stavby trpia tepelnými mostami, ktoré bývajú jedným z najslabších článkov stavby. Zodpovedné sú za tepelné úniky, čo spôsobuje mokré rohy a tým pádom aj vznik plesní v domácnosti. Ak kondenzácia vodných pár neprebieha len v interiéri, ale aj v konštrukcii stavby, následky sú viac než negatívne a môžeme hovoriť aj o deštrukcii. Najproblémovejšími miestami pre tepelné mosty sú okraje strechy, nadpojené stropy, okolie dverí, okien a balkónov.

Na to, aby sa v stavbe našiel tepelný most je potrebné použiť termovíziu a teda kameru, ktorá dokáže zobraziť tepelnú mapu stavby farebne. Vďaka snímkam je jasné, kde presne sa tepelný most nachádza a kde s ním treba bojovať. Toto meranie sa však môže vykonávať len v chladných mesiacoch, kedy je medzi interiérom a exteriérom dostatočne veľký teplotný rozdiel. Keď sa chcete tepelným mostom vyhnúť, mali by ste sa na ne pripraviť už počas výstavby domu.

Urobiť tak môžete použitím vhodných stavebných materiálov a postupov, pričom pomôže aj zateplenie stavby. Na to, aby ste tepelné mosty eliminovali je vhodné použiť aj doplnkové tehly. Tie sa vyrábajú nielen ako celé, ale aj polovičné a obsahujú tepelnú izoláciu, vďaka ktorej sa zvýši povrchová teplota v miestach kde sa stretáva konštrukcia a stena alebo parapet.

V prípade balkónov a terás sa na zníženie rizika tepelného mosta používajú špeciálne tepelnoizolačné nosníky, ktoré dokážu zabezpečiť plynulý prechod medzi rôznymi materiálmi. Vyrábajú sa rôzne typy týchto nosníkov a to z dreva, betónu alebo kovu. Bojovať proti vlhkým rohom v dome dokážete tepelnou izoláciou, pričom existuje kontaktný a odvetrávaný typ.

Pri výbere dbajte na vlastnosti ako sú životnosť, schopnosť absorpcie, odolnosť voči plesniam a tiež proti požiaru. Najčastejšie sa na zateplenie využívajú polystyrén a minerálna vlna, ktoré prinášajú to najvhodnejšie riešenie na tento problém. Môže však nastať situácia, že kontaktný zatepľovací systém použiť nemôžete a v tom prípade je vhodnou alternatívou termoizolačná omietka alebo náter.

Na to, aby ste sa mokrých stien zbavili nadobro je potrebné zatepliť celý dom a nielen obvodové steny. Stavbu teda musíte zaizolovať od základov až po strechu, no nezabudnite vymeniť aj staré okná za nové. Ak vám okná a dvere nebudú poriadne tesniť, tepelného mosta sa nikdy nezbavíte. Pri takto tepelne uzatvorenom dome nezabúdajte na jednu dôležitú vec a tou je vetranie.

V prípade nepravidelnej a nedostatočnej výmeny vzduchu si koledujete o vznik plesní, čo má za následok nielen poškodenie stavby, ale aj ľudského zdravia.