Zdravý a plnohodnotný spánok – ako na to?

0
131
Zdravý a plnohodnotný spánok – ako na to?
Zdravý a plnohodnotný spánok – ako na to?

Dobrý matrac musí poskytovať podporu aj pohodlie, a to vrátane matracov pre tých, ktorí majú problémy s chrbtom. Základom je totiž kvalitný a zdravý spánok, ktorý je prospešný pre náš organizmus. Pýtate sa, ako na to?

Kvalitný matrac je základ

Napriek tomu, že niektorí maloobchodníci odporúčajú pevný matrac, vždy by ste sa mali poobzerať po matraci, ktorý počas spánku udrží váš chrbát vyrovnaný a uvoľní tlakové body pozdĺž chrbtice a kĺbov. Má to do činenia s vašou hmotnosťou (čím ste ťažší, tým by mal byť matrac pevnejší), preto je najlepšie matrac pred kúpou vyskúšať, prípadne sa poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže s výberom s ohľadom na vaše preferencie a požiadavky. Od samotného matracu sa následne odvíja výber roštu, ktorý taktiež vo veľkej miere ovplyvňuje kvalitu spánku.

Pozor na výber vhodného roštu na posteľ!

Úlohou roštu je odvetrávanie matraca, ale tiež poskytovanie optimálnej polohy tela počas spánku. Výhodou je, že vďaka roštu sa v matraci netvoria plesne a nemnožia roztoče, pričom ako už bolo spomenuté, ponúka optimálne rozloženie tela, čím sa môžete zbaviť bolesti kĺbov, hlavy či krčnej chrbtice. Pri výbere roštu je tiež dôležité jeho pruženie, ktoré sa stará o rozloženie zaťaženia. Matrac si vďaka tomu dokáže oveľa lepšie udržať anatomický a stabilný povrch. Pri výbere si všimnite tiež opracovanie roštov, keďže hrany by mali byť obrúsené. Kvalitnejšie rošty majú dokonca lamely potiahnuté fóliou, takže sa nemusíte obávať poškodenia matracu napríklad trieskou. Avšak pred tým, ako sa rozhodnete objednať, resp. zakúpiť rošt na posteľ, nezabudnite sa spýtať odborníka z matracentrum.sk, ktorý vám doporučuje v závislosti od typu matracu, jeho materiálu, hrúbky i schopnosti pruženia.