Aký materiál okien je najlepší? Pomôžeme vám s výberom

0
332

Milovníci klasiky nedajú dopustiť na okná drevené. Ľudia hľadajúci kvalitu za dobrú cenu dávajú prednosť plastu. Víťazom je však iný materiál – hliník. Hliníkové okná unesú aj veľkú záťaž, odolajú všetkým vonkajším vplyvom a vyzerajú elegantne.

Plastové okná

Okná z plastu sú kombináciou kvality a dobrej ceny. Neunesú však takú záťaž ako hliníkové okná. Nehodia sa preto na veľké presklenia, ale okrem toho vám perfektne poslúžia za každých okolností. Plastové profily okien sú obľúbené kvôli tepelnoizolačným vlastnostiam. V zime vás ochránia pred studeným vzduchom z vonku a v lete udržia v miestnosti stabilnú teplotu. Ak si vyberiete k plastovým profilom izolačné trojsklo, zaručene sa enormne znížia vaše náklady na energie. Vďaka špeciálnym fóliám nebudete obmedzení ani pri výbere farieb. Okná z plastu sú nenáročné na údržbu a vydržia vám až 30 rokov.

Hliníkové okná

Hliník má jedinečné vlastnosti, a preto sa čoraz častejšie využíva na výrobu dverí i okien. Hliníkové okná či hliníkové vchodové dvere a ich cena sú priamoúmerné vysokej kvalite. Neuveriteľná stabilita a pevnosť hliníkových okien ich predurčuje ako najlepší variant pri veľkých preskleniach. Ani pri vysokých teplotách sa nemusíte báť deformácie alebo pokrútenia okenných rámov. Vďaka dlhej životnosti by ste mali hliník preferovať pri dvojgeneračných domoch. Hliníkové okná najvyššej kvality sa hodia aj do pasívnych a nízkoenergetických stavieb. Samozrejmosťou pri oknách z hliníka je možnosť výberu z celej škály farieb. Všetky tieto jedinečné vlastnosti hliníka presvedčili veľa ľudí, že hliníkové dvere a okná sa naozaj oplatia.

Drevené okná

Drevo vyvoláva v mnohých ľuďoch svojou vôňou a teplým dojmom príjemné emócie. Preto sa drevené okná stále držia na vysokých priečkach obľúbenosti. Drevo je síce náročnejšie na údržbu, ale izoluje podobne dobre ako plast alebo hliník. Vďaka správnej starostlivosti, pravidelnej impregnácii a lakovaniu vám okná z dreva vydržia celý život. Stabilitu dreva dokazujú aj staré budovy, na ktorých už desiatky rokov drevené okná dobre slúžia. Prakticky neobmedzená je taktiež ich variabilita. Dajú sa vyrobiť v rôznych tvaroch a doplniť ornamentálnou výzdobou. Medzi výhody patrí aj jednoduchá oprava v prípade poškodenia. Drevené okná sú navyše ekologické, keďže sa pri ich výrobe nezaťažuje životné prostredie.