Tipy na osvetlenie exteriéru rodinného domu

0
539
Tipy na osvetlenie exteriéru rodinného domu
Tipy na osvetlenie exteriéru rodinného domu

S dokončovaním stavby domu sa do popredia dostáva otázka, ako si poradiť s osvetlením záhrady, terasy, prístupovej cesty alebo fasády. Našťastie aj v tejto oblasti máte v súčasnosti na výber zo stoviek riešení. Všetky by ste si mali vopred premyslieť, aby bolo svietenie nielen efektné, ale tiež úsporné.

Exteriér nie je interiér

S osvetlením interiéru má praktické skúsenosti skoro každý z vás. Na stropy namontujete stropné svietidlá, do kútov položíte stojace lampy, na stolíky lampičky a poprípade všetko dokonáte bodovým osvetlením. Na exteriér sa pred pár rokmi len veľmi málo myslelo. Niekto sa spoliehal na svetlo z pouličnej lampy a iný zavesil nad vchodové dvere jednu žiarovku. Dnes sa na osvetlenie okolia domu začína myslieť o niečo viacej. Ľudia si uvedomujú, že okolie domu môžu využiť vo svoj prospech, môžu tu relaxovať a zdržiavať sa v záhrade prakticky celoročne. Toto všetko vám umožní vhodne vybrané exteriérové svietenie.

Ktoré časti exteriéru osvetliť ako prvé

V prvom rade by ste mali osvetliť prístupové cesty k domu, hlavný vchod a vchod do garáže. Vo večerných hodinách sa na týchto miestach najčastejšie stávajú rôzne nehody. Osvetlenie vchodu a garáže jednoducho vyriešite pomocou fasádneho osvetlenia. Nad vchodom je najvhodnejšie svetlo s pohybovým senzorom. Myslite na energetickú úsporu, a preto do fasádnych lámp kúpte úsporné žiarovky. Ak nainštalujete na fasádu viacero svetiel, dbajte na to, aby boli rozmiestnené v rovnakej vzdialenosti. Efekt takéhoto osvetlenia bude maximálne estetický. Podhľadové fasádne svietenie sa v posledných rokoch nahrádza LED pásikmi. Nemusíte sa obávať, že by sa vám pásiky vo vonkajšom prostredí rýchlo zničili. Stačí, aby ste si vybrali pásiky s vyšším IP krytím. LED pásiky na fasáde nielen osvetlia požadované miesto, ale tiež upozornia na zaujímavé detaily. Môžete ich nalepiť napríklad pod parapetnú dosku a upriamiť pozornosť na atypické okno. V chodníkoch a cestičkách vám dobre poslúžia nájazdové svetlá vo forme bodového osvetlenia alebo malých lampičiek. Vďaka solárnym lampičkám ušetríte na energiách. Toto osvetlenie musí byť odolné voči počasiu i rozbitiu.

Terasa ako celoročný priestor

K záhrade neodmysliteľne patrí terasa. Prestrešením, tienením alebo zasklením terasy získate priestor, ktorý je možné využívať po celý rok. Samozrejme za predpokladu, že terasu osvetlíte. Krytú terasu osvetlite podobne ako interiér pomocou závesného svietidla alebo stojacej lampy. Využiť môžete tiež fasádne lampy. Terasa je prepojená so záhradou. Iste vám bude záležať na tom, aby bol pohľad do záhrady úchvatný. Zaujímavým riešením posledných rokov sú reflektorové svetlá, ktoré osvietia strom alebo kríky. Pri osvetlení bazéna a skalky na scénu opäť nastupujú LED pásiky s vyšším stupňom krytia. Pásiky v rôznom prevedení za výhodné ceny zakúpite na stránkach e-shopu ledprodukt. Veľkou výhodou LED pásov je to, že ich môžete ovládať na diaľku a vďaka RGB technológii dosiahnete akúkoľvek farebnú kombináciu.