Staviame kurník: Čo v ňom nesmie chýbať?

0
403
Staviame kurník: Čo v ňom nesmie chýbať?
Staviame kurník: Čo v ňom nesmie chýbať?

Máte veľkú záhradu a neviete čo s ňou? Nemusíte ju používať len na okrasu, ale napríklad si do nej môžete umiestniť kurník a každý deň si okrem zeleniny z nej odniesť aj čerstvé vajíčka. Na postavenie kurníka totiž nemusíte byť majster, stačí len trochu zručnosti.

Kam umiestniť kurník?

Ešte pred samotnou stavbou je dôležité nájsť to správne miesto v záhrade na kurník. Aby ste mohli celoročne vyberať domáce vajíčka, nosiť krmivo a pravidelne ho čistiť, mali by ste mať k nemu dobrý prístup. Výhodou môže byť aj zavedená elektrina.

Dvierka by mali smerovať na juh alebo juhovýchod, vďaka čomu sa tam bude držať čo najviac prirodzeného svetla a tepla.

Nezabudnite rátať aj s priestorom na výbeh, v ktorom by nemal chýbať tieň. Buď ho vytvoríte rôznymi strieškami, alebo využijete už rastúce kry či stromy. Vo výbehu by nemala byť stojatá voda a dôraz sa kladie aj na čistotu.

Ako by mal kurník vypadať?

V kurníku musí byť dostatočné miesto pre všetky sliepky, a to nielen na spánok, ale aj na znášanie vajíčok. Osem sliepok potrebuje najmenej dva metre štvorcové priestoru. Je to ale minimálna hodnota, vždy je lepší väčší priestor. Kurník môže byť drevený, ale aj murovaný, prípadne postavený z kombinovaných materiálov.

Pri stavbe kurníka by mal každý domáci staviteľ myslieť aj na okná či iný spôsob osvetlenia. Oknu by sa malo nachádzať na severnej strane, čím sa vyhnete príliš ostrému slnku. Čo sa týka jeho veľkosti, mala by to byť približne štvrtina veľkosti podlahy.

Ak nie je možne zabezpečiť prirodzené svetlo, riešením môže byť aj umelé osvetlenie. Vyberte si radšej žiarovky, ktoré imitujú denné svetlo. Svetlom totiž dokážete podporiť aj znášanie vajíčok.

Dôležité je zabezpečiť aj odvetrávanie. Správnu cirkuláciu vzduchu dokáže zaistiť zasieťovaný otvor v dverách či okno.

Zdá sa vám aj napriek tomu takáto stavba zložitá? Tak si môžete zateplený kurník pre 10 sliepok kúpiť a v záhrade už len poskladať.

Čo nesmie chýbať v kurníku?

Ak ste sa už podujali na úpravu záhrady a stavbu kurníka, mali by ste ho aj vybaviť správnym “nábytkom”. Čo v ňom teda nesmie chýbať?Staviame kurník: Čo v ňom nesmie chýbať?

Znáškové miesto

Umiestnite o čo najďalej od vchodu, aby tam sliepky nenosili množstvo nečistôt. Malo by to byť čo najpokojnejšie a najtmavšie miesto v kurníku. Vysteľte toto miesto slamou alebo senom. Vhodné je ich umiestniť pod konštrukciu s výklopnou doskou, takže bude pre vás vyberanie vajíčok oveľa jednoduchšie.

Bidlá, tyče, rebríky

Tie by sa mali nachádzať približne v polmetrovej výške nad podlahou. Použite na to guľaté tyče s priemerom 4 – 6 cm. Vhodným riešením sú práve kvôli svojmu povrchu vetvy.

Podstielka

V letných mesiacoch nie je nutnosťou, no v zime sliepkam určite prichystajte aj podstielku. V kurníku totiž v chladných mesiacoch trávia väčšinu času. Podstielka ich tak zahreje a zároveň v nej môžu hrabať, akoby boli vonku.

Dvierka

Keďže sa dvierka musia na noc zatvárať a ráno zase otvárať, môžete vyskúšať aj automatický systém, pomocou ktorého nastavíte časy otvárania i zatvárania dvierok. Pre čo najväčší komfort pri čistení kurníka je dobré mať na ňom aj veľké dvere.