6 krokov, ktoré by ste mali spraviť pred a počas kúpy bytu 

0
191
6 krokov, ktoré by ste mali spraviť pred a počas kúpy bytu
6 krokov, ktoré by ste mali spraviť pred a počas kúpy bytu

Kúpa bytu je veľkou investíciou na desiatky rokov, počas ktorých budete nehnuteľnosť obývať či prenajímať. Preto by ste rozhodovaniu o tom, ktorý byt kúpiť, mali venovať náležitú pozornosť. Poradíme vám, čo by ste mali spraviť, než podpíšete kúpnu zmluvu. 

1. Stanovte si rozpočet a prísne sa ho držte

Skôr, ako začnete hľadať byt, musíte vedieť, koľko naň máte peňazí. Nepozerajte sa len na výšku svojho konta, preverte si aj možnosti hypotéky. Zistite, či vám ju banka schváli a koľko vám požičia. Prísť na to, že hypotéku nedostanete až po podpise rezervačnej zmluvy a zložení zálohy, vás bude niečo stáť. 

Pri stanovení rozpočtu berte do úvahy všetky výdavky, nielen cenu samotnej nehnuteľnosti. Niečo stojí zariadenie, možno rekonštrukcia, administratívne úkony spojené s prepisom nehnuteľnosti, sťahovanie. 

Tieto výdavky sa zdajú zanedbateľné, no keď sa sčítajú, vyjde to na veľkú sumu. Ak s ňou nebudete počítať, môže stať, že budete do najbližšej výplaty spať na zemi alebo nebudete mať ani na poistenie bytu

2. Určite si požiadavky, ktoré by mal byt spĺňať 

V prvom rade by mal vyhovovať vám a vašim potrebám. Tým súčasným, ale aj budúcim. Napríklad, ak plánujete rodinu, hľadajte väčšiu nehnuteľnosť. Určite si, čoho sa dokážete vzdať, a z ktorých podmienok neustúpite. 

To by mali byť také, ktoré už nezmeníte, teda veľkosť, stav bytu, poschodie, dispozícia, či má balkón, pivnicu, parkovanie. Myslite aj ekonomicky. Napríklad z hľadiska nižšej ceny za kúrenie je dôležitá vhodná orientácia na svetové strany aj umiestnenie bytu v rámci budovy. 

6 krokov, ktoré by ste mali spraviť pred a počas kúpy bytu

Zdroj: Bigstock

3. Preskúmajte lokality a vyberte si tú vhodnú 

Lokalitu bytu neskôr nezmeníte. Tiež je to kritérium, od ktorého veľmi závisí cena nehnuteľnosti. Byty na mieste s centrálnou polohou a dobrou vybavenosťou sú drahšie. Za lacnejšiu nehnuteľnosť v odľahlej časti mesta zase zaplatíte svojím pohodlím a časom, ktorý strávite dochádzaním.

Pri výbere zohľadnite aj svoj životný štýl, či už to sú nákupné a vzdelávacie možnosti, či voľnočasové aktivity. Opäť pozerajte do budúcnosti, a to nielen svojej. 

Každá lokalita sa vyvíja, ak sa do jej vybavenosti a infraštruktúry investuje, jej hodnota bude rásť. Ak, naopak, chátra, bude klesať aj hodnota bytu.

4. Obráťte sa na odborníkov

Kúpa bytu je takmer celoživotné rozhodnutie, do ktorého investujete desaťtisíce eur. Nebuďte ten, kto tomu nerozumie a nenechá si poradiť, lebo chce ušetriť. V konečnom dôsledku môžete o peniaze prísť.

Vyberte si spoľahlivého partnera, ktorý vás prevedie týmto procesom od stanovenia kritérií po spracovanie zmluvnej dokumentácie. Využite služby overenej realitnej kancelárie, s ktorou si hneď v úvode vyjasnite výšku provízie. 

Množstvo zmlúv s komplikovanou právnou terminológiou by mal zase preskúmať nezávislý právnik. 

Zdroj: Pexels 

5. Nevynechajte a nepodceňte obhliadku 

Predtým, ako podpíšete rezervačnú zmluvu, absolvujte osobnú obhliadku bytu. Síce sa v súčasnej situácii rozšírili online prehliadky, no sú nedostatky, ktoré cez počítač neodhalíte. 

Zamerať by ste sa počas nej mali na technický stav rozvodov, výťahu, strechy, zateplenia, stúpačiek, vodoinštalácií, či neopadáva maľovka, alebo nevlhnú steny. Vizuálne zhodnoťte, či je byt v takom stave, ako sa uvádza. 

Nesústreďte sa len na byt samotný, ale všímajte si aj stav celej bytovky, či sú spoločné priestory upratané a udržiavané. Ukáže vám to, akí ľudia tam bývajú.

Nezabudnite sa tiež spýtať na režijné náklady. 

Ak nedokážete stav zhodnotiť sám alebo sa rozhodujete emocionálne, vezmite na obhliadku osobu, ktorá sa vyzná, prípadne sa obráťte na znalca. 

Zdroj: Bigstock

6. Preverte si právny stav bytu

Ešte pred kúpou si overte, či je predávajúci výlučným vlastníkom nehnuteľnosti a môže s ňou disponovať. A či byt nie je zaťažený pohľadávkami ako hypotéka, exekučné konanie alebo vecné bremeno, teda dožitie. 

Zdroj: Bigstock