5 rád, ako pripraviť steny a miestnosť na maľovanie

0
282
5 rád, ako pripraviť steny a miestnosť na maľovanie

Maľovanie stien v byte alebo dome je zdĺhavá a dosť špinavá práca, ktorej sa snažíme vyhýbať ako sa len dá. Každá stena po čase potrebuje vymaľovať, a to nielen z estetického hľadiska. Steny rokmi sajú vlhkosť, mastnotu a usádzajú sa v nich patogény. Je zrejmé, že vymaľovaniu stien sa vyhnúť nedá. Ak ste s rozhodli steny maľovať svojpomocne, prečítajte si náš malý návod, ako pripraviť steny a miestnosť na maľovanie.

1. Čo nakúpiť a na čo nezabudnúť

Samozrejme, že základom pre vymaľovanie stien je farba na stenu podľa vášho vkusu. V prípade, že nenájdete vašu vysnívajú farbu, je možné využiť služby miešanie farieb a nechať farbu namiešať presne podľa požadovaného odtieňa. Okrem farieb potrebujete štetce, valčeky, krycie fólie a pásky, hliníkové schodíky alebo štafle. Podľa stavu stien budete možno potrebovať aj penetračný náter, sadru a tmel.

2. Menej práce po maľovaní

Pred maľovaním sa snažte miestnosť vyprázdniť, nábytok preložiť do inej miestnosti alebo precízne zakryť fóliou. Vyhnite sa úmornému čisteniu podláh, zásuviek a okien tak, že všetko v miestnosti pozakrývate ochrannou fóliou. A tým všetko myslíme aj okná, parapety, podlahové lišty a zásuvky i vypínače, ktoré oblepíte páskou. Pomôcky na maľovanie a farby na stenu predávajú špecializované obchody farby laky.

3. Čistenie stien od prachu a mastnoty

Pred maľovaním odstráňte zo stien mastnotu a prach. Vystačíte si s mydlovou vodou a čistiacou hubkou alebo kefou. Ak tento krok vynecháte, nová farba vám bude na stene zle držať, pretože ju prach a maz odpudia. Farbu nanášajte na vyschnuté steny.

4. Nedokonalosti stien a pukliny

Po vyčistení sa pustite do odstraňovania nedokonalostí stien a zarovnajte všetky pukliny či diery po klinčekoch. Diery v stenách po rôznych dekoráciách je nutné povysávať. Do dier a puklín vpracujte sadru alebo tmel. Povrch ošetrenej steny prebrúste jemným brúsnym papierom. Všetky steny, ktoré sa chystáte vymaľovať, natrite penetračným náterom. Penetračný náter steny pred maľovaním spevní a farba na stenu lepšie priľne.

5. Záverečná fáza maľovania stien

Po vyschnutí penetračného náteru sa môžete pustiť do záverečnej fázy – do maľovania stien. Začnite od stropu a pokračujte smerom dolu. Kúty, hrany a prechody stien natierajte menším štetcom. Veľké plochy je lepšie maľovať valčekom, s ktorým ide práca rýhchlejšie. Z valčeka i štetca pre nanesením farby vždy odstráňte nadmerné množstvo farby prejdením cez stieraciu mriežku. Ak je to potrebné, po zaschnutí prvej vrstvy farby, naneste na steny ďalšiu vrstvu. Pri miešaní a riedení farieb sa detailne riaďte pokynmi od výrobcu farby.