Pergola ukotvená k domu – multifunkčný priestor vášho bývania

0
416
Pergola ukotvená k domu – multifunkčný priestor vášho bývania

Záhradné stavby sú súčasťou každej modernej záhrady. Trendom súčasnosti sa stávajú predovšetkým pergoly, ktoré vyhrávajú ako po estetickej, tak aj po funkčnej stránke. Inovatívne metódy pri ich výrobe, rozmanitý dizajn a všestranné využitie predurčujú pergolám stať sa hitom niekoľkých nasledujúcich rokov. Ak uvažujete o kúpe pergoly, môžete sa rozhodnúť medzi voľne stojacim typom alebo pergolou ukotvenou k stene domu.

Jedinečná pergola – vždy dobrý nápad

Pergolu ako záhradnú stavbu musíme zaradiť medzi jedinečné objekty, ktoré majú veľké množstvo funkcií. Vďaka rôznorodej ponuke dizajnov a materiálov sa dokáže pergola prispôsobiť stavbe či záhrade.

Voľne stojace pergoly sú originálnym dekoratívnym prvkom, ktorý môže slúžiť na oddych v príjemnom tieni. Pergoly ukotvené k stene domu alebo samonosné pergoly, vytvárajú s domom celok a dajú sa využiť rozmanitým spôsobom. Môžete pod nimi vytvoriť priestor na posedenie, umiestniť do ich tieňa letnú kuchyňu alebo z nich dokonca vytvoriť zimnú záhradu. Pergoly sa vyrábajú predovšetkým z dreva a hliníka.

Drevené pergoly sa hodia do otvorených priestorov záhrad, kde plnia podobnú funkciu ako altánky.

Hliníkové pergoly sa dostávajú do popredia nielen kvôli svojej odolnosti a dlhej životnosti, ale aj kvôli pestrej ponuke farebných variácií.

Dekoratívne pergoly sú zväčša vo vrchnej časti tvorené pevnými lamelami a poskytujú len čiastočný tieň. Funkčné pergoly, či už voľne stojace, alebo ukotvené k domu, môžu byť prostriedkom k dosiahnutiu plnohodnotného tienenia. Ich strecha sa dá zaskliť, pokryť polykarbonátom, môžete si zvoliť variant s posuvnou strechou alebo bioklimatickú pergolu. Práve bioklimatické pergoly sú momentálne jednotkou na trhu.

Bioklimatická pergola vyzerá ako klasická, no jej strecha je vyplnená otočnými lamelami. Lamely sa dajú nastaviť do rôznych uhlov. Vďaka tomu poskytuje bioklimatická pergola ochranu pred slnečným žiarením či dažďom, a zároveň dokáže vytvoriť prúdenie vzduchu, ktoré oceníte najmä počas horúcich letných dní. Výber pergol je naozaj obrovský. Preto si pred ich kúpou dobre rozmyslite, na aký účel chcete pergolu využívať.

Praktická pergola – ako ju ukotviť k domu

Najpraktickejšia spomedzi pergol je pergola ukotvená k domu. Prečo? Pretože sa dá využiť na mnoho spôsobov a dokonca z nej dokážete vytvoriť plnohodnotný obytný priestor. Ak sa rozhodnete pre ukotvenie pergoly k stene domu, dávajte si pozor na viaceré aspekty stavby. Samotné ukotvenie nie je zložité a dá sa vykonať aj svojpomocne. Najlepšie však spravíte, ak zveríte celú realizáciu výstavby do rúk odborníkov.

Pergola ukotvená k domu

Materiál fasády domu

Postup kotvenia k stene domu sa líši podľa materiálu samotnej stavby. Ideálnym materiálom je betón a nevhodným dutá tehla. Okrem toho je potrebné zistiť technický stav stavby a pevnosť steny. Na ukotvenie pergoly sa využívajú väzníky, závitové tyče a chemická kotva.

Do steny domu sa vyvŕtajú dostatočne hlboké diery, do ktorých sa vstrekne chemická malta. Následne sa do otvoru zasunie závitová tyč. Tieto činnosti by mal robiť skúsený majster, pretože chemická malta dosiahne veľmi rýchlo najvyšší stupeň tuhosti. Do vyvŕtaného otvoru je potrebné na trčiace závitové tyče priskrutkovať väzník. V prípade, že máte dom zateplený, postup je mierne odlišný.

Myslite hlavne na hrúbku steny, ktorá je omnoho hlbšia ako pri nezateplenom objekte. Vŕtačka musí prejsť nielen stenou, ale aj izolačným materiálom. Zároveň je potrebná dlhšia závitová tyč. Pergoly je najlepšie inštalovať k domu až po dokončení všetkých stavebných prác.

Samonosná pergola

Druhým variantom je možnosť zaobstarať si samonosnú pergolu. Nemajte obavy, že by pôsobila neesteticky. Technológie výroby sa vyvíjajú natoľko, že samonosná pergola sa na prvý pohľad ničím nelíši od klasickej. Okrem toho prináša samonosná pergola niekoľko výhod navyše. Samonosná pergola sa dá umiestniť k stene akejkoľvek stavby, nemusíte sa zaujímať o materiál fasády a môžete ju v prípade potreby premiestniť na iné miesto. Samonosné pergolystabilnejšie ako tie, ktoré sa kotvia do steny. Navyše sa dajú zaskliť alebo doplniť rôznou tieniacou technikou. Ich montáž je veľmi jednoduchá. Stĺpy samonosnej pergoly sa zasadia do betónového výkopu alebo do oceľových prírub. Obávať sa nemusíte ani zatekania v priestoroch medzi stenou a pergolou. Tento problém je riešený inštaláciou pergoly tesne k domu a pomocou špeciálneho odkvapového systému. Stĺpiky, ktoré sú opreté o stenu domu, sa montujú na miesta, kde neprekážajú a splynú s fasádou.

Dokonalá pergola – ako ju plne využívať

Pergola je vskutku úžasná záhradná stavba. Jej dokonalosť spočíva v tom, že si vďaka nej dokážete na terase od jari do jesene vytvoriť miesto pre oddych a relax. Ak zainvestujete do dodatočných úprav, môžete sa dokonca dopracovať k priestoru, ktorý využijete celoročne.

Samonosné pergoly je možné zastrešiť, zaskliť, zatieniť alebo vykúriť ohrievačom a nič vám nebude brániť posedieť si na terase aj v zime. Zasklené pergoly sú náhradou za finančne nákladnú zimnú záhradu. V prípade, že sa vám myšlienka zasklenia nepozdáva, stavte na screenové rolety. Tento spôsob tienenia vám zaistí na terase súkromie, ochranu pred hmyzom a slnečným žiarením. Obzvlášť dbajte na výber nábytku.

Pod nekryté pergoly je vhodným variantom záhradný nábytok vyrobený z bezúdržbového materiálu: napríklad bezúdržbový kovový nábytok alebo nábytok z umelého ratanu. Ponuka nábytku z ratanu je naozaj široká. Vybrať si môžete z rôznych farieb, pletených vzorov a typov. Veľmi moderné sú rôzne modely hojdačiek, závesných vajíčok a komplety sedacích súprav. Nezabúdajte ani na detaily vo forme doplnkov – vankúšov, diek, svietnikov, truhlíc či poličiek. Na terase krytej pergolou si môžete vytvoriť kuchynský kútik a miesto pre gril. Osvetlenie pomocou nástenných lámp alebo LED pásov dodá priestoru pod pergolou bodku k dokonalosti a možnosť využitia tohto priestoru aj po zotmení.