Kuny ako ohrozený živočíšny druh? Aj keď kuny majú málo prirodzených predátorov, najväčšou hrozbou pre ich populáciu je práve človek. Populácie kún sú prirodzene fragmentované v dôsledku rôznorodého terénu a nesúvislej škály ihličnatých lesov. S nárastom počtu ľudí vstupujúcich do zalesnených oblastí a využívaním pôdy na intenzívnu ťažbu dreva či osídlenie sa tieto prirodzene izolované populácie ešte viac fragmentovali. Aj napriek tomu je kuna chránený druh, avšak na druhej strane predstavuje hrozbu pre človeka. Sú schopné usídliť sa na povale či pod strechou domu, rozhryznúť káble v aute a dokonca zabiť sliepky. Dá sa ich bezpečne a humánne zbaviť?
Udržujte v domácnosti čistotu, aby ste obmedzili výskyt škodcov
Škodcovia sa najčastejšie schovávajú na nenápadných miestach, pričom neporiadok bráni jasne vidieť problémy, ktoré môžu skôr či neskôr napáchať. Niektoré z ich obľúbených predmetov zahŕňajú tiež hromady novín a kartónových škatúľ, ale také kuny sa môžu ukrývať aj pod strechou domu či na povale. Základom je obmedziť neporiadok na minimum, čo zahŕňa interiér, ale tiež exteriér.
Ako sa zbaviť škodcov rýchlo a efektívne?
Najpredávanejšie sú ultrazvukové odpudzovače na kuny, ktoré vydávajú vysokofrekvenčné zvuky, nezaznamenateľné ľudským uchom, ale nesmierne nepríjemné pre hlodavce a kuny. Tieto zariadenia sú jednoduché na inštaláciu a môžu byť použité v interiéroch aj exteriéroch, ako sú garáže, podkrovia i automobily.
Čo škodcov priťahuje do exteriéru či interiéru domu?
Keď pravidelne neudržiavate svoj dvor, môže to spôsobiť rozmnožovanie škodcov ako je trebárs aj kuna. Čo to v praxi znamená? Kuny, ale tiež myši či hraboše môžu rýchlejšie vkĺznuť do vášho domova cez otvorené dvere či okná. Najčastejším problémom na dvore je stojaca voda či zvyšky potravy, ktoré ich môžu prilákať. Komáre potrebujú vodu na rozmnožovanie, takže kaluž vody na dvore je pozvánkou na zamorenie komármi!