Jar je už bez pochýb tu. Začala sa prvým jarným dňom, ktorý bol 20.3. Krásna záhrada je korunou celého vášho domu, chalupy alebo chaty. Preto je viac ako nutné sa o záhradu patrične starať a istým spôsobom ju priam rozmaznávať.
Záhrada si vyžaduje naozaj nepretržitú starostlivosť v každom ročnom období. Či už to je cez leto, keď treba pravidelne čistiť záhradný bazén. Či už to na jeseň, keď je nutné oberať plodiny a čistiť trávnik od popadaných listov. Či už je to v zime, keď treba pravidelne odhŕňať sneh. Dnes sa však pozrieme na to, ako pripraviť vašu záhradnú na prebudenie sa k životu- na jar. Pobyt v krásne upravenej záhrade vám zaručí čerstvý vzduch a zdravé pľúca.
Teraz sa už však s nami poďte pozrieť na to, ako pripraviť záhradu na jar.
Jarné upratovanie a opravy
Počas prvých jarných dní, ktoré sú plné slnka je najlepšie začať s upratovaním. Vyčistite svoju záhradu od konárikov a prebytočného lístia. Rovnako z dvora odneste aj nábytok či kvetináče, ktoré neprežili zimu. Skrátka sa postarajte o to, aby vaša záhrada vyzerala čisto.
Rovnako nezabúdajte na drobné opravy. Napríklad na opravy altánku alebo premaľujte preliezky pre deti. Môžete kompletne zmeniť imidž vašej záhrady a to napríklad aj na spôsob vidieckeho štýlu bývania.
Toto boli dve základné veci, ktoré vám zaručia pohodové chvíle na záhrade.
Jarná starostlivosť o trávnik
Na skoré kosenie radšej zabudnite. Nie je vhodné kosenie trávniky do doby, kým nebude trávnatá plocha dostatočne vyschnutá. Rovnako to platí aj pre prvé polievanie. V skorú jar, čiže od začiatku marca až do polovice mája, sa neodporúča ani kosenie a ani polievanie trávnika.
- Po zime však treba trávnik náležite skontrolovať. Všímajte si, či netrpí plesňou alebo inými chorobami, ktoré sa snažte čo najskôr vyriešiť.
- Rovnako je vhodné v skorom jarnom období aj hnojenie trávnika. Vyberajte si hnojivo, ktoré bude bohaté na dusík.
Príprava pôdy na záhon
Jarná príprava pôdy je hotovou vedou. Oblečte si pozitívne tričko potlačené napríklad technikou sieťotlače, ktoré vás milým odkazom pripraví na tento ťažký úkon.
Dobrou správou je, že ak ste stihli pôdu prekypriť a vyhnojiť, tak v jarnom období už s ňou nebudete mať žiadne starosti. Rozdielnu starostlivosť si vyžaduje pôda, ktorá bolo pokrytá cez zimu mulčom. Keby sme to zovšeobecnili, tak samotné upravovanie pôdy závisí najmä od toho, čo presne v nej chcete pestovať.
Výsadba drevín a kríkov
Kto by len nechcel mať záhradou pýšiacu sa krásnymi drevinami a kríkmi? Dnes si uvedieme, kedy je ten najlepší čas na ich výsadbu.
Výsadba stromčekov a kríkov sa odporúča najmä na jeseň alebo na jar. Sadenie v jari je vhodnejšie skôr pre teplomilné druhy kríkov a drevín, akými sú: marhule, egreše, orechy, broskyne, vinič. Pozor! S vysádzaním nezačínajte skôr ako koncom februára. Pritom si dávajte pozor aj na to, aby bola zem odmrznutá do hĺbky približne 50cm.
Teplé podmienky a suchšia pôda nepredstavujú najlepšie podmienky pre ich výsadbu. Takto zasadené dreviny a kríky majú väčší problém so zakoreňovaním a aklimatizáciou. To znamená, že v teplejšom počasí, by ste mali skôr sadiť už zakorenené stromy a kríky v kontajneroch. Počas apríla môžete rovnako vysádzať všetky druhy ruží.
Výsev skorých jarných plodín
V tejto časti článku sa dozviete, ktoré plodiny je vhodné vysievať skoro na jar. Dôvodom pre skoré vysievanie nie je dlhé vegetačné obdobie rastlín, ale požiadavky na život a rast. Myslite na to, že ak budete vysievať v teplejšom období, tak úroda na vašej záhrade bude o značnú mieru slabšia v krajných prípadoch žiadna.
Rastliny, ktorých výsev je vhodný v tomto období:
- Cibuľa
- Cesnak
- Listová zelenina
- Petržlen
- Okrasné cibuľoviny
- Hrach
V tomto článku sme vám stručne zhrnuli pár užitočných rád, vďaka ktorým pripravíte svoju záhradku na jar. Veríme, že naše rady padli do úrodnej pôdy a že prinesú bohatú úrodu do vašej záhrade.