Slnečno, miestami mráz: Viete, ako vybrať tvar strechy a strešnú krytinu, aby odolali vplyvom počasia?

0
75
Slnečno, miestami mráz: Viete, ako vybrať tvar strechy a strešnú krytinu, aby odolali vplyvom počasia?
Slnečno, miestami mráz: Viete, ako vybrať tvar strechy a strešnú krytinu, aby odolali vplyvom počasia?

Pri výbere strešnej krytiny pre váš dom je dôležité vyhnúť sa rozhodovaniu výlučne na základe estetiky. Strecha je nevyhnutnou súčasťou vášho domova. Je dôležitým konštrukčným prvkom a zohráva významnú úlohu pri ochrane vašej rodiny a majetku pred poveternostnými vplyvmi. A práve tu sa zdržíme, pri otázke vplyvu počasia na funkčnosť a životnosť strechy.

Keď majitelia domov premýšľajú o sklone strechy, strešnom materiáli, údržbe a starostlivosti o strechu, ľahko podľahnú mylnej domnienke, že v oblasti s miernym podnebím a stovkami slnečných dní nehrozia žiadne riziká. Skutočnosť je však celkom iná. Aj keď sa vaša strecha nemusí zrútiť pod návalom snehu, musí bojovať so zdanlivo neškodnými slnečnými lúčmi.

Aká strecha bude fungovať v slnečných oblastiach a aká si poradí so silným vetrom či perinou snehu?

Prečo pri výbere typu strechy a strešnej krytiny prihliadať aj na klimatické podnebie?

Klíma a poveternostné podmienky v oblasti, kde žijete, výrazne ovplyvňujú funkčnosť a životnosť strešných materiálov. Rôzne oblasti sa líšia teplotou, vlhkosťou a množstvom zrážok. Preto je dôležité pochopiť, čo to pre výber sklonu strechy a strešnej krytiny znamená, ak žijete v oblasti, kde je väčšinu roka sucho a teplo, veterno a daždivo, alebo na severe Slovenska, kde tuhá zima pretrváva niekoľko mesiacov.

Napríklad na juhu, kde na strechu pražia silné slnečné lúče, sú vhodné kovové strešné materiály. Tradičné asfaltové šindle bojujú s touto úrovňou tepla a začnú sa deformovať a praskať. Na druhej strane, ak žijete v chladnejšej oblasti, asfaltové šindle sú pre vás fantastickou voľbou, pretože v zime poskytujú vynikajúcu izoláciu proti chladu.

Typ strechy a vplyv počasia

Keď sa púšťate do projektu domu, pravdepodobne máte niekoľko požiadaviek na veľkosť, dispozičné riešenie, dizajn. Stavba domu je náročný a drahý proces, ktorý sa častokrát natiahne aj na niekoľko rokov. Je preto pochopiteľné, že chcete dom, ktorý bude jedinečný, moderný, bude vás reprezentovať a ponúkne dokonalé miesto na život.

Pri projektovaní domu má estetická stránka často silnejšie slovo ako praktické aspekty. Najmä, ak sa stavba projektuje v lete, keď je vonku krásne ako na Floride, veľmi rýchlo sa zabúda na dni, keď za oknami besnie zúrivý vietor, alebo napadne toľko snehu, že strechy majú čo robiť, aby tú ťarchu udržali.

Strecha a slnko

V našich končinách je najbežnejším typom sedlová strecha a tá dobre funguje aj v oblastiach, kde sa v lete teplota vzduchu šplhá naozaj vysoko. Pozostáva s dvoch šikmých strán, ktoré spolu tvoria trojuholník. Vďaka sedlovej streche je vnútro domu chladnejšie. Tento model strechy totiž dokáže maximálne absorbovať teplo. Horúci vzduch zvonku bude uzavretý v strope.

Rovnako funguje aj valbová či pyramídová strecha. Navyše tieto strechy poskytujú dostatok priestoru na vytvorenie podkrovia.

Strecha a vietor

Valbové strechy sú známe svojou výbornou odolnosťou proti vetru vďaka svojmu geometrickému dizajnu. Majú šikmé strany, ktoré sa stretávajú na hrebeni a tvoria štruktúru podobnú pyramíde. Tento dizajn umožňuje vetru prechádzať cez povrch strechy, čím sa znižuje celkový tlak na konštrukciu.

Okrem toho valbové strechy vo všeobecnosti obsahujú silné opláštenie a rámové materiály, ktoré sú nevyhnutné pre ich stabilitu a schopnosť odolávať vysokým silám vetra.

Naopak do oblastí so silným vetrom nie sú veľmi vhodné gambrové a vysoké sedlové strechy. V tomto prípade určite stojí za to prehodnotiť sklon strechy a znížiť stupeň sklonu, alebo zahrnúť do projektu valbovú strechu namiesto sedlovej.

Tip: Viete, ako vypočítať sklon šikmej strechy?  

Ak plánujete stavbu chalupy alebo chaty vysoko v horách a ako samozrejmosť beriete pultovú strechu v tvare A, teda s dvomi šikmými stranami siahajúcimi až takmer po zem, tento nápad si premyslite, ak okolo vašej novej chaty bude často svišťať silný vietor. Pultová strecha je najmenej vhodná do veternej oblasti.

Strecha a dážď

Kde často a veľa prší, určite nepatrí plochá strecha. Plochá strecha má iba mierny sklon, do 10°C, čo určite nestačí na to, aby z nej odtekala dažďová voda. Dobrou voľbou nie je ani gambrová strecha. Je to symetrická obojstranná strecha s plytkou hornou časťou a strmším spodným sklonom na každej strane.

S náporom vody si naopak hravo poradia šikmá sedlová strecha, valbová strecha, manzardová alebo pyramídová. Všetky spomenuté typy striech sú dostatočne účinné na odvádzanie dažďovej vody do žľabov na okraji strechy.

Strecha a sneh

Keď príde zima, prinesie to vašej streche niekoľko jedinečných výziev. Pri výbere preto treba pamätať na zaťaženie strechy a správne tesnenie, aby vydržala aj ťažkú snehovú prikrývku.

Šikmá strecha zvláda väčšie zaťaženie viac ako plochá strecha. Plochá strecha sa môže zrútiť pod oveľa menšou vrstvou snehu.

Netreba tiež zabúdať na to, že počas zimy prídu dni, keď sa sneh roztopí a opäť zamrzne. Šikmá strecha umožňuje, aby sa voda z topiaceho sa snehu ľahko skĺzla na zem. Na plochej streche voda iba stojí, aby nakoniec opäť zamrzla, tým sa sneh mení na ťažký kus ľadu. To zvyšuje namáhanie strechy. Výsledok: do oblasti s tuhými zimami určite neodporúčame ploché a gambrové strechy.

Zatiaľ čo šikmé strechy sú lepšie aj z hľadiska zhadzovania snehu, asymetrické strechy s množstvom uhlov a zákutí, ktoré sú síce hodnotnejšie z tej estetickej stránky, môžu spôsobiť problémy so zamŕzaním snehu v ťažko dostupných miestach. Sneh má tendenciu uviaznuť v každom uhle, na ktorý narazí, preto mínusové body získavajú manzardové aj motýlikové strechy.

Strešné krytiny a vplyv počasia

Bez ohľadu na to, ako si myslíte, že ste na počasie pripravení, keď matka príroda zaútočí, nedá sa povedať, aké škody môže napáchať. Tie sa môžu týkať aj vašej strechy. Investícia do strešnej krytiny odolnej voči vplyvom počasia vám môže pomôcť vyhnúť sa vysokým nákladom na opravu.

Ak bývate v oblasti náchylnej na silný vietor, silné sneženie, neustálu vlhkosť alebo napríklad požiare, chcelo by to strešnú krytinu, ktorá odolá týmto nástrahám. Na to vplýva nielen typ materiálu, ale aj kvalita. Pri stavbe či rekonštrukcii strechy vás čaká pomerne vysoká investícia, no určite sa neoplatí šetriť. Hľadajte kvalitné certifikované produkty, ktoré zaručia životnosť vašej strechy na niekoľko rokov.

Strešná krytina a slnko

Ak žijete v oblasti, ktorá je náchylná na vysoké teploty alebo kombináciu vysokých teplôt a vlhkosti, potom sa oplatí investovať do strešného materiálu schopného teplo odrážať a nie ho absorbovať.

Plechové strechy sú ideálne do oblasti, ktorú sú najväčšiu časť roka zaliate slnkom, dokážu dokonca odolávať aj extrémnym teplotám. Kov je sám o sebe pomerne reflexný, ak však pridáte vysoko reflexné farby a nátery, zvýšite jeho energetickú účinnosť.

Bridlicová krytina je vyrobená z prírodného kameňa. Je odolná voči výkyvom počasia, výborne znáša aj vysoké teplo a slnko. Okrem toho sa vyznačuje ohňovzdornými vlastnosťami.

Tepelne odolné, ohňovzdorné sú aj hlinené škridle, ktoré sú dostupné v niekoľkých zemitých tónoch. Sú atraktívnou voľbou pre majiteľov domov, ktorí milujú rustikálne architektonické prvky a ktorí chcú poraziť teplo. Hlinené dlaždice absorbujú teplo počas dňa a potom ho v noci uvoľňujú späť do ovzdušia, čím ho držia mimo vášho domova.

Určite sa vyhnite materiálom pohlcujúcim teplo, ako je asfalt a organickým materiálom, ako je drevo alebo guma, ktoré sa môžu zmrštiť a prasknúť, keď sa na slnku zohrejú a potom sa rýchlo ochladia zrážkami.

Strešná krytina a vietor

Slnko nie je jediným faktorom, ktorý môže ovplyvniť vašu strechu. Vietor a víchrice môžu byť tiež veľkým problémom.

Kovové strešné materiály sú známe svojou odolnosťou voči vetru a trvanlivosťou. Vydržia silný vietor a je menej pravdepodobné, že sa zdvihnú počas búrok.

Strešné materiály z bridlice a škridly sú vizuálne príťažlivé a vysoko odolné voči vetru. Najmä bridlicové strešné krytiny dokážu odolať vetru s rýchlosťou až  230 km/h, čo z nich robí skvelú voľbu pre domácnosti v oblastiach s extrémnym počasím. Škridlová strešná krytina tiež ponúka odolnosť voči vetru, pričom niektoré typy hlinených a betónových škridiel sú schopné odolať vetru s rýchlosťou až 200 km/h.

Asfaltové šindle sú obľúbenou voľbou pre majiteľov domov v miernom podnebí. Sú cenovo dostupné, odolné a prichádzajú v rôznych farbách a štýloch. V oblastiach so silným vetrom však nemusia byť tou najlepšou voľbou.

Strešná krytina a dážď

Najlepšia strecha pre daždivé podnebie je taká, ktorá vydrží mnoho rokov s minimálnou alebo žiadnou údržbou. A za nízke náklady nie je nič lepšie ako kovový strešný systém, ktorý dokáže odolávať náročným podmienkam vlhkého a daždivého podnebia.

Plechová krytina okrem toho, že dobre odráža teplo, odoláva aj vlhkosti. Kov nie je taký náchylný na plesne, huby a hnilobu ako iné strešné materiály. Výbornou voľbou sú napríklad trapézové plechy, ktoré ohurujú svojimi skvelými vlastnosťami.

Nič nepokazíte ani asfaltovými, bridlicovými či hlinenými šindľami, musia byť však vopred správne ošetrené. Drevené strešné krytiny nie sú vhodnou voľbou pre oblasti s vysokou vlhkosťou, pretože neustále vystavenie vlhkosti môže spôsobiť ich plesnivenie a štiepenie. Tomu sa však dá predísť správnym náterom a údržbou.

Strešná krytina a sneh

Aká strecha do oblastí s tuhou zimou? Odpoveď je jednoduchá: určite plechová. Kovové strešné krytiny ponúkajú lepšiu tesnosť ako napríklad šindle. Hladká štruktúra kovu uľahčuje skĺznutie snehu a ľadu. Vzhľadom na to, že jedným z najčastejších problémov zimnej strechy je hromadenie snehu a ľadu a následné zaťaženie strechy, dôležitým faktorom je aj to, že plechová strecha je pomerne ľahká.

Kovové strešné krytiny však môžu byť pomerne drahé. Alternatívou sú asfaltové šindle, ktoré síce nie sú také hladké ako plech, stále umožňujú rýchle topenie snehu a jeho kĺzanie zo strechy. Tiež stoja oveľa menej ako kov. Voľba tmavších farieb tiež zvyšuje topenie snehu.

Počuli ste už o plechu potiahnutom kamenným posypom? Ten v poslednej dobe získava na popularite. Je vodotesný, odolný voči procesu zmrazovania a rozmrazovania a je takmer imúnny voči vyblednutiu, praskaniu a korózii. Ponúka najlepšiu dostupnú odolnosť voči krupobitiu, ktorá ďaleko prevyšuje odolnosť, ktorú ponúka hlina alebo betón.

Ak si vyberiete bridlicu alebo hlinenú škridlu, skontrolujte stav základov vášho domu, aby ste sa uistili, že váš dom ustojí taký ťažký materiál. Ak k váhe krytiny pripočítate váhu snežnej nádielky, hodnota sa môže vyšplhať do extrémov. Preto túto strešnú krytinu dobre zvážte.

Na záver

Strecha je nevyhnutná na ochranu vašej rodiny a majetku pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Strešné materiály zohrávajú významnú úlohu v celkovej pevnosti vašej strechy a sú kritickým faktorom, ktorý je potrebné zvážiť pri zastrešení vášho domu.

Okrem toho venujte pozornosť aj správnemu typu a sklonu strechy, pretože niečo iné funguje v oblasti s množstvom slnečných dní a niečo iné v regiónoch, kde sa krajina na niekoľko mesiacov oblečie do bieleho šatu.

Existuje mnoho rôznych typov striech a niekoľko strešných krytín, z ktorých každá má svoje jedinečné výhody a nevýhody. Pochopením rôznych typov striech a zvážením faktorov, ako je váš rozpočet, klíma a osobné preferencie, si môžete vybrať tú najlepšiu “čiapku” pre váš domov.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: pixabay.com