Ako sa starať o svoj matrac a kedy je čas ho vymeniť

0
337

Aj keď sa to nezdá, v posteli strávime až jednu tretinu svojho života, a to je skutočne dosť času. Ak si chcete užiť spánok a prebúdzať sa svieži ako rybička, mali by ste dbať na pohodlie a čistotu vo vašej posteli. Práve to ovplyvňuje z veľkej miery váš spánok. Viete, aký matrac je vhodný práve pre Vás? A viete, ako sa o neho starať? Kedy je čas vymeniť matrac za nový? Dáme vám pár tipov, ako si spríjemniť vaše chvíle v posteli na voňavom, čistom a pohodlnom matraci.

Aký matrac je ten správny?

Vaša posteľ by mala pozitívne ovplyvňovať váš spánok. Práve kvalita spánku odráža kvalitu ďalšieho dňa. Najdôležitejšia časť postele je matrac. Na matrac ukladáte svoje telo na 8 hodín denne, a preto je dôležité, aby vás pri spánku nič netlačilo a ráno ste sa neprebúdzali dolámaný.

Každý by mal mať pri výbere matraca individuálny prístup, ale vo všeobecnosti by sa malo dbať hlavne na tieto vlastnosti:

Tvrdosť matraca

Na tvrdosť matraca vplýva viacero faktorov: vaša hmotnosť, poloha, v ktorej najčastejšie spávate alebo ortopedické problémy. Ak trpíte bolesťami kĺbov alebo chrbtice, je pre vás vhodnejší mäkší matrac. Na druhej strane, čím vyššiu váhu máte, tým by mal byť matrac tvrdší. Tvrdší matrac je vhodný aj pre tých, ktorý väčšinu spánku trávia na chrbte alebo na bruchu. Tí, ktorí spávajú najradšej na boku, by mali uprednostňovať mäkší matrac.

Rozmer matraca

V prípade manželskej postele je vhodné, aby mal každý svoj matrac, pretože váha partnerov je rozličná, každý spáva v inej polohe a jeden z páru môže mať aj nejaké problémy s pohybovým ústrojenstvom. Ideálny rozmer manželskej postele je minimálne 160 x 200 cm. U jednolôžok je najvhodnejší rozmer matraca 90 x 200 cm.

Materiál matraca

V prvom rade dbajte na to, aby posteľ, matrac a posteľná bielizeň boli zo zdravotne nezávadných materiálov. Matrace uprednostňujte tie, ktoré sú protialergénne a zabraňujú tak rozmnožovaniu roztočov, húb alebo plesní. Čo sa týka konštrukcie postelí, vhodný je drevený masív, ktorý vám vydrží omnoho dlhšie ako postele z iných materiálov. Pri kovových posteliach sa často stáva, že sa po nejakej dobe rozvŕzgajú, čo pri nočnom prevaľovaní nie je veľmi príjemné. Postele z drevotriesky sú síce cenovo prijateľné, no tento materiál sa veľmi rýchlo opotrebuje a posteľ budete musieť vymeniť skôr ako by ste chceli.

Obrázok: Dbajte na kvalitu svojej postele. Zdroj: Materasso.sk

Ako sa starať o svoj matrac?

Máte už svoj ideálny matrac a užívate si každodenné zaspávanie. Viete však, ako si udržať matrac v stave, aby vám vydržal čo najdlhšie? Do matraca sa dostáva pot, vlasy, prach a toto všetko sa stáva výbornou hostinou pre roztoče. U malých detí sa k tomu občas pridá aj nočná nehoda.

Aby vám matrac vydržal čo najdlhšie a nestal sa po čase zdravotne závadný, musíte sa o neho pravidelne starať. Dáme vám pár rád, ako správne vyčistiť matrac, aby ste predĺžili jeho životnosť.

Perte raz mesačne

Poťah matraca minimálne raz mesačne vyperte. Kvalitnejšie matrace majú na samotnom molitane návlek. Stačí ho prať pri teplote 60 °C, aby ste sa zbavili rôznych baktérií, roztočov či plesní.

Vetrajte spálňu

Každé ráno vyvetrajte spálňu. Ak máte tú možnosť, periny a vankúše nechajte prevetrať na balkóne. Keď meníte čistú posteľnú bielizeň, matrac povysávajte a poctivo vysajte aj každý záhyb, roh a tiež priestory pod a za posteľou.

Pomôže jedlá sóda

Hlavne počas horúcich letných dní sa vám určite stane, že sa prebudíte úplne spotený a na matraci po vás zostane mokrý fľak.

Poťah matraca vyperiete jednoducho, ale čo ak sa pot dostane aj pod návlek? Určite premýšľate, ako ho vyčistiť. Je to jednoduché. Stačí použiť jedlú sódu. Posypte ňou matrac, nechajte pôsobiť pokojne celý deň, a potom ho poriadne povysávajte. Jedlá sóda pohlcuje vlhkosť a pachy, a tak je pre tento prípad úplne ideálna.

Niekedy sa však na matrac dostanú aj iné nepríjemné fľaky. Pri malých deťoch je bežné, že sa v spánku pomočia. Samozrejme okrem špinavej plachty sa moč dostane aj dovnútra matraca. Dá sa vôbec takýto matrac vyčistiť? Dá. Opäť stačí použiť jedlú sódu. Matrac však treba následne aj vydezinfikovať a na to môžete použiť napríklad peroxid vodíka, ktorý je bez zápachu a miesto na matraci nezafarbí.

Aby ste svoj matrac chránili pred nečistotami, môžete si zaobstarať tzv. chránič matraca, ktorý pohltí všetky tekutiny. Väčšinou sú vyrobené zo 100 % bavlny, aby boli pohodlné a zdravotne nezávadné.

Obrázok: Matrac musí byť zdravotne nezávadný, preto sa oň dobre starajte.

Prišiel čas na nový matrac

Aj pri pravidelnej údržbe by ste matrace mali meniť každých sedem rokov. Keď už nadišiel čas výmeny, hľadajte matrace, ktoré vám zaručia kvalitný spánok. Ak máte bolesti chrbta, vyberajte spomedzi zdravotných matracov.

Pozor však, pretože nie každý matrac, ktorý sa nazýva zdravotný, zdravotným aj skutočne je. Aby mohol byť takto označený, musí vlastniť certifikát, ktorý svedčí o tom, že sa jedná o zdravotnú pomôcku. Na to, aby matrac získal takýto certifikát, musí absolvovať test, či spĺňa nasledovné parametre:

  • výborné hygienické a ortopedické vlastnosti,
  • výborné anatomické vlastnosti,
  • antidekubitné vlastnosti (zabraňuje preležaninám),
  • vhodný na polohovateľný rošt,
  • matrace pre seniorov sú dostatočne mäkké a vysoké,
  • zvýšená nosnosť.

Ak sa prebúdzate dolámaní a nevyspatí, je načase sa poohliadnuť po skutočne kvalitnom matraci, na ktorom sa vyspíte bez bolesti chrbtice a s dobrou náladou do nového dňa. Nechajte si poradiť od predajcu, ktorý vám pri výbere poradí a vyskúšajte si matrac ešte pred tým, ako si ho zoberiete domov. Myslite na to, že si beriete lôžko, na ktorom budete tráviť až tretinu času zo spomínaných siedmich rokov.