Napriek tomu, že aj upratovanie môže patriť k určitej forme relaxu, ide o prácu, ktorej sa mnohí vyhýbajú. Pre efektívne upratovanie domácnosti je preto dobré využiť tipy a triky, ktoré vám túto činnosť zjednoduchšia. Ako teda udržiavať domácnosť čistú s čo najmenšou námahou.
Prečo je čistá domácnosť dôležitá?
Prinútiť sa poupratovať môže byť niekedy ťažšie, ako sa zdá. Viete, prečo by ste však upratovanie a čistotu v domácnosti mali zaradiť medzi svoje priority?
Fyzické zdravie
Čistota domova je úzko spojená so zdravím jeho obyvateľov. Pravidelné upratovanie a udržiavanie čistého prostredia môže minimalizovať prítomnosť alergénov, baktérií, plesní a iných potenciálnych zdravotných hrozieb. Čistá domácnosť môže tiež pomôcť predchádzať rôznym respiračným ochoreniam a infekciám.
Psychické zdravie
Dobre upratané prostredie môže pozitívne ovplyvniť aj psychické zdravie. Ľudia sa často cítia lepšie a pohodlnejšie v čistom prostredí, čo môže prispieť k znižovaniu stresu a zlepšovaniu nálady.
Organizácia a efektivita
Ak sa váš život neustále zmieta v chaose, čistá domácnosť môže mať aj praktický význam. Hľadanie vecí je jednoznačne jednoduchšie v dobre upratanom dome, čo prispieva k celkovej efektivite a produktivite v každodennom živote.
Bezpečnosť
Udržiavaním čistej domácnosti môžete minimalizovať riziko úrazov a nehôd. Vyhýbanie sa neporiadku, poškodeným veciam a iným potenciálnym nebezpečenstvám prispieva k bezpečnejšiemu prostrediu.
Dobrý dojem
Čistý domov určite ocenia aj vaše návštevy. Uprataný byt alebo dom pomáha vytvárať príjemné prostredie pre hostí a návštevníkov. Ľudia sa cítia pohodlnejšie a vítanejšie v čistom a dobre upratanom dome.
Ako mať v domácnosti menej práce?
Udržiavanie čistého domova vďaka robeniu malých činností pravidelne je určite jednoduchšie, ako upratané prostredie vytvárať vždy z nuly. Robenie domácich prác postupne a konzistentne v konečnom dôsledku vyusti k ušetrenému času. Pomôcť vám môže, keď si pozriete definitívny návod, ako udržiavať domácnosť čistú a ako na generálne upratovanie.
1. Všetci musia priložiť ruku k dielu
V minulosti bolo zvykom, že o domácnosť a čistotu v nej sa starali predovšetkým ženy. Časy, kedy ženy do práce nechodili a mali tak dostatok času na starostlivosť o domácnosť, sú však už dávno preč. Keďže sú dnes v mnohých rodinách plnohodnotne zamestnaní obaja rodičia, je dôležité, aby si prácu v domácnosti delili.
Prvým tipom, ako udržať domácnosť čistú je práve zdielanie povinností. Kopce neumytého riadu by nemali pravidelne čakať na jedného z partnerov. Zaveďte doma pravidlo, že kto čo zašpiní si aj umyje. Dodržiavanie tejto zásady sa nemusí vyhýbať ani starším deťom. Preplnený drez sa tak stane minulosťou.
2. Ustlaná posteľ
Aj keď to môže znieť ako banalita, neustlaná posteľ môže zmeniť celú atmosféru miestnosti. Trvajte, teda na tom, aby si každý, kto je toho schopný, po sebe hneď ráno ustlal postel. Táto činnosť zaberie sotva zopár minút, avšak priestor bude okamžite pôsobiť upratanejšie. Navyše si pravidelným ustielaním postele vytvoríte rituál, ktorý je dobrý pre vytvorenie rutiny.
3. Čistiace prostriedky
S upratovaním vám náramne pomôžu aj vhodné čistiace prostriedky, ktoré nemusia vždy stáť kopu peňazí. Na čistenie môžete využiť aj ocot, sódu bikarbónu alebo citrón. Kúpené či domáce čistiace prostriedky pomáhajú odstraňovať baktérie, vírusy, plesne a iné mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať ochorenia a infekcie.
Navyše majú schopnosť odstraňovať rôzne nečistoty, ako sú tuky, oleje, farby, vodné a mastné škvrny, čo prispieva k esteticky príjemnému a udržiavanému prostrediu.
TIP: Viete, prečo sa oplatí kupovať certifikované výrobky? Hlavným argumentom pre udržiavanie čistej domácnosti je zdravie, práve preto je lepšie vyhnúť sa nekvalitným produktom.
4. Výber vhodných úložných priestorov
Vďaka šuflíkom, boxom a košíkom môžete minimalizovať vizuálny neporiadok. Vyhovujúce úložné riešenia vám tiež pomôžu využiť dostupný priestor efektívne, a to predovšetkým v menších bytoch alebo miestnostiach, kde je cenný každý centimeter.
Dostatok úložného priestoru pomáha udržiavať poriadok tým, že poskytuje miesto na uskladnenie vecí. Každá položka má svoje miesto, čo uľahčuje udržiavanie čistoty a organizácie v domácnosti. Uprataný a dobre organizovaný priestor bude vyzerať harmonicky a príjemne.
TIP: Okrem toho, že radiátory zaberajú v domácnosti miesto, môžu byť aj v estetickom nesúlade s vaším domovom. V prípade, že potrebujete narábať s malým priestorom, môže pomôcť aj výmena radiátorov za podlahové kúrenie.
5. Čistý vzduch
Pre udržanie čistej domácnosti je nepochybne dôležitá aj vôňa a čerstvý vzduch. Nepodceňujte pravidelné vetranie, to znižuje koncentráciu alergénov, prachu, plesní a ďalších častíc, ktoré môžu ovplyvniť dýchacie cesty a spôsobovať alergie.
6. Predchádzajte neporiadku
K ďalším veľmi jednoduchým a zároveň efektívnym tipom patrí práve predchádzanie špine a neporiadku. Vstupná oblasť, ako je predsieň alebo chodba, môže slúžiť ako miesto, kde si utriete nohy a odložíte vonkajšie oblečenie, aby ste minimalizovali prenášanie znečistenia do domu.
7. Upratujte od vrchu dole
Ak chcete pri upratovaní dosahovať, čo najlepšie výsledky, bude dôležité nájsť si v celom procese, ale aj jednotlivých úkonoch, systém. V praxi je často využívané postupovanie od vrchu dole. To znamená, že začnete s čistením regálov, skríň a iných vertikálnych povrchov. Týmto spôsobom padajúce prachové častice nepadajú na už vyčistené spodné plochy.
Ak čistíte podlahu, vysávajte alebo umývajte zem systematicky, pracujte z jedného kúta miestnosti do druhého. Tým minimalizujete riziko toho, že prejdete cez už vyčistené miesta.
TIP: Podlahu by ste mali udržiavať čistú bez ohľadu na to, či máte radiátory alebo podlahové kúrenie. Viete, aká je cena podlahového kúrenia?
8. Jedna úloha
Aj keď sa vám môže zdať, že najefektívnejšie bude urobiť, čo najviac vecí v krátkej dobe, nie je to tak. Ak sa budete zaoberať jedným priestorom, alebo jedným druhom úlohy naraz, môžete sa lepšie sústrediť na detaily a dosiahnuť lepšie výsledky.
9. Harmonogram
Stanovte si pravidelný harmonogram na vykonanie jednotlivých úloh v domácnosti, vrátane vysávania, umývania podlah, čistenia kúpeľne, kuchyne a tak ďalej. Pravidelné úpravy minimalizujú hromadenie nečistôt.
Záver
Či už žijete s partnerom, kamarátmi, rodičmi alebo kýmkoľvek, kto je plnohodnotne fyzicky zdatný, je dôležité rozdeliť domáce práce spravodlivo medzi všetkých členov domácnosti. Predtým, než si začnete domáce práce rozdeľovať, pohovorte si o nich a nájdite konsenzus v tom, čo považujete za čisté a akým spôsobom by sa upratovanie malo uberať.
Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov
Obrázky:pixabay.com/