Výmena okien: Potrebujete nové okná? Ako zistíte, že tie staré doslúžili?

0
54
Výmena okien: Potrebujete nové okná? Ako zistíte, že tie staré doslúžili?
Výmena okien: Potrebujete nové okná? Ako zistíte, že tie staré doslúžili?

Výmena alebo inštalácia okien môže byť pre mnohých majiteľov domov stresujúca. Ide o náročný projekt, pri ktorom je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Na začiatku sa zrejme budete zaoberať otázkou, či je výmena okien naozaj nevyhnutná. Potom vás čaká rozhodovanie, aký typ okien je pre vás najvhodnejší, aký druh zasklenia, kedy sa do výmeny pustiť a či osloviť profesionálnu firmu.

Niektorí majitelia domov a bytov ani netušia, aké staré okná majú. Z diaľky síce vyzerajú dobre, ale môžu tam byť skryté problémy, ktoré znižujú ich funkčnosť.

Ak nad týmito problémami iba mávnete rukou, môže sa to neskôr odzrkadliť vo vyšších nákladoch na energiu, v horšej klíme u vás doma, bežná je aj frustrácia z toho, že zvuky ulice prenikajú do vášho súkromia. Ako teda zistíte, že potrebujete vymeniť okná vo vašej domácnosti?

9 znakov, že je čas na výmenu okien

Okná sú ako oči, ktoré sledujú, čo sa vonku deje. Často ponúkajú čarovný výhľad, ktorý robí z vášho domova okúzľujúce miesto. Zároveň je to časť stavby, cez ktorú preniká prirodzené svetlo dovnútra. Okná však majú niekoľko ďalších nespochybniteľných výhod, a preto je dôležité, aby boli v čo najlepšom stave.

Hoci sa oknám pripisuje pomerne dlhá životnosť, po čase sa opotrebujú. Viete, aké sú najbežnejšie príznaky toho, že doslúžili?

Prepúšťajú vietor aj svetlo

Počujete, ako cez okná hvízda vietor? Cítite studený vzduch prenikajúci okolo rámu? Skúste k rámu okna priložiť vreckovku. Ak sa chveje, máte problém. Ak sú vaše okná v kritickom stave, môžete dokonca vidieť svetlo prenikajúce cez škáry v ráme.

Prievan z okien bude určite výraznejší v zimných mesiacoch, keď sa do vášho starostlivo vykúreného domova tlačí studený vzduch. O to pilnejšie bude pracovať váš vykurovací systém, aby vzduch vo vašom dome udržal na príjemnej teplote.

Tento jav môžete pozorovať aj na vašej chalupe alebo chate, kde je potom skutočne náročné udržať prijateľnú teplotu, aby ste sa vyhli tvorbe plesní a ďalším problémom, najmä ak na chalupe trávite iba niekoľko víkendov počas zimnej sezóny.

Inšpirujte sa: Uvažujete nad vlastnou chalupou? Viete, na čo si dať pozor pri výstavbe a údržbe chaty?

Hluk z ulice

Je pekné počuť štebot vtákov, keď ležíte ráno v posteli, možno ešte zurčanie potôčika. Určite však nechcete počuť všetko, čo sa deje vo vašom okolí.

Staršie okná neposkytujú dostatočnú zvukovú izoláciu, takže ak z ulice počujete susedovo auto, možno stojí za to pouvažovať nad novými oknami, ktoré dokážu blokovať tieto zvuky každodenného života. V skutočnosti neexistujú žiadne opravy, ktoré by pomohli s týmto problémom, pokoj a ticho dosiahnete jedine výmenou okien.

Vyššie náklady na energiu

Keď váš systém vykurovania pracuje nadčas, aby kompenzoval prievan prichádzajúci od okien, môžete spozorovať zvýšenie účtu za energiu. Hovoríme o zvýšení cca o 10 až 25 %. K týmto vysokým nákladom na energiu dôjde aj v lete, keď vaša klimatizácia pracuje na udržiavaní chladu vo vašom dome.

Myslite na všetku tú premárnenú energiu a zbytočne vyhodené peniaze. Výmena okien za energeticky úsporné môže znížiť vaše účty za kúrenie a chladenie.

Kondenzácia

Počas obzvlášť chladných dní si môžete všimnúť „pot“ na svojich oknách. Kondenzácia môže znamenať, že zasklenie vašich súčasných okien stráca svoju účinnosť. Pre chybné tesnenie sa vlhkosť ľahko dostane medzi sklenené tabule, kde kondenzuje. Kondenzácia je najčastejšie spôsobená extrémnym chladom vonku a nadmernou vlhkosťou prítomnou vo vnútri domu.

Ak takúto kondenzáciu pozorujete pravidelne, najmä počas chladnejších mesiacov, môže to byť znakom toho, že vaše okná neizolujú váš domov správne. Okrem toho, že okná sú zahmlené a vôbec to nevyzerá vábne, môže nadmerná kondenzácia a vlhkosť viesť aj k tvorbe plesní, hnilobe dreva a iným problémom súvisiacim s vlhkosťou. Časom to môže spôsobiť značné poškodenie okenných rámov a okolitých priestorov.

Ťažká manipulácia s oknami

Otváranie a zatváranie okien by nemalo byť súčasťou vášho domáceho silového tréningu. Mali by sa otvárať a zatvárať ľahko. Správne fungujúce kľučky sú dodatočným utesnením proti úniku vzduchu z vášho domova a poskytujú aj určitú úroveň bezpečnosti.

Okná môžu mať problémy s otváraním a zatváraním z niekoľkých dôvodov. V teplejšom počasí má PVC tendenciu expandovať, čo sťažuje otváranie a zatváranie okien, ak sa to však deje nepretržite, bez ohľadu na počasie, môže to znamenať, že rámy sú zdeformované. Obzvlášť komplikované to môže byť v prípade strešných okien, ku ktorým je prístup náročnejší, najmä pre nízkych ľudí.

Rámy môžu mať tiež nesprávnu veľkosť otvoru, čo spôsobuje ďalšie deformácie. Jediným spôsobom, ako zabezpečiť nápravu týchto problémov, je výmena okien.

Sú poškodené

Prasknuté alebo zlomené rámy alebo sklenené tabule. To je asi jeden z najčitateľnejších signálov, že je čas uvažovať o nových oknách. To zahŕňa odštiepenie alebo poškodenie rámu alebo skla; viditeľné škvrny od vody na okne alebo okolo neho; rám, ktorý je zdeformovaný alebo zlomený; a dokonca aj samotné rozbité sklo.

Vyzerajú zastarane

Okná sú jedným z najvýznamnejších prvkov vášho domova a okrem praktickej stránky majú aj estetickú hodnotu. Ak vyzerajú zastarane, tak bude vyzerať aj váš domov. Moderné a energeticky úsporné okná dodajú vášmu domu pridanú hodnotu a zároveň budú vizuálne príťažlivé. Existuje toľko možností, z ktorých si môžete vybrať, aby ste vášmu domovu dodali štýl.

Okná sú len s jedným zasklením

Jednoduché zasklenie neizoluje tak dobre ako dvojsklo a trojsklo, čo môže spôsobiť problémy s chladom v zime a teplom v lete. Bezpečnosť vášho domova je ďalším potenciálnym problémom pri oknách s jednoduchým zasklením, najmä ak sú veľmi staré.

Koberec a nábytok v blízkosti okien sú vyblednuté

Ak nábytok, koberec alebo iné dekorácie, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu prechádzajúcemu cez okná, vybledli, vaše okná pravdepodobne nemajú UV ochranu, ktorú ponúkajú moderné okná s nízkoemisným sklom. Takéto sklo je ošetrené mikroskopickým filmom, ktorý zabraňuje prechodu UV žiarenia a slnečného tepla. To zabraňuje vyblednutiu vášho nábytku, kobercov a záclon a pomáha udržiavať váš domov chladnejší.

Aká je životnosť okna?

Napriek tomu, čo môžeme vidieť na starých hradoch a zámkoch, okná netrvajú večne. Priemerná životnosť okenného skla je približne 20 rokov, zatiaľ čo priemerný okenný rám (v závislosti od materiálu) približne 50 rokov. V každom prípade vám odporúčame hľadať iba produkty označené CE certifikátom, ktoré spĺňajú najvyššie kritéria.

Okrem toho boli pred 20 rokmi štandardom jednosklenné okná. Týmto oknám chýba izolácia a nie sú také energeticky efektívne ako moderné okná s dvojitým sklom.

Ak sa vaše okná blížia ku koncu odporúčanej životnosti, určite je načase dať si ich aspoň skontrolovať. Ak si nie ste istí, aké staré sú vaše okná, vždy si môžete zavolať odborníka, ktorý vám urobí odhad. K týmto informáciám by mal mať prístup aj váš realitný maklér, ak práve kupujete nový dom alebo byt.

Môžete si okná vymeniť sám, alebo si najať profesionála?

Závisí to od vašej odbornosti a zložitosti projektu. Aj keď sa výmena okien môže zdať ako jednoduchá úloha, na jej správne vykonanie sú potrebné špecifické nástroje, znalosti a skúsenosti.

Výmena okien zahŕňa odstránenie starých okien, presné meranie otvorov a inštaláciu nových okien so zabezpečením správnej izolácie a tesnenia. Malá chyba môže viesť k prievanu, úniku vody a iným problémom, ktoré ohrozujú bezpečnosť a energetickú účinnosť vášho domova.

Ak máte potrebné zručnosti a nástroje, môžete si okná vymeniť sami. Ak si však nie ste istí alebo nemáte skúsenosti, je najlepšie osloviť profesionálnych inštalatérov okien. Nielenže zabezpečia, aby bola práca vykonaná správne, ale môžu na svoju prácu poskytnúť aj záruku.

Kedy je najlepší čas na výmenu okien?

Odpoveď je jednoduchá: „Najlepší čas na výmenu okien je vtedy, keď ich váš dom potrebuje.“ Práca počas každej sezóny má svoje výhody a nevýhody, ktoré vám pomôžu načasovať si výmenu okien na najvhodnejší čas, ak je to plne vo vašich rukách. Ak sú však vaše okná v kritickom stave, vyššie náklady na energiu, ktoré by mohli vzniknúť počas obdobia čakania na vhodnejší čas, môžu okresať vaše úspory na nové okná.

Zimné mesiace sa zvyčajne ako prvé vyškrtnú z úvah o výmene okien. Čo je celkom logické vzhľadom na snehovú prikrývku.

Tip: Viete, ako predísť zaťažovaniu strechy snehom?

Zima sa však často považuje za obdobie mimo sezóny na výmenu okien, čo znamená, že môžete získať skvelé ponuky a dokonca si vybrať dátum inštalácie. Inštalácia nových energeticky účinných okien v zime vám tiež umožní naštartovať vaše šetrenie na nákladoch na vykurovanie vášho domova a zároveň si užívať väčší komfort.

Populárne ročné obdobia na výmenu okien sú jar a leto. Pekné počasie, letné prázdniny, to všetko vzbudzuje u majiteľov nehnuteľností chuť riešiť nutné opravy a výmeny.

Táto popularita však predstavuje problém. Keďže každý chce na jar či v lete meniť okná, dopyt je veľký. Môže byť ťažké dostať sa do plánu vami zvoleného dodávateľa, takže sa vám vôbec nemusí podariť stihnúť výmenu v daný rok. Ak plánujete výmenu v teplých mesiacoch oslovte dodávateľa v predstihu.

Ideálne obdobie na výmenu okien je jeseň. Klesajúce teploty môžu upozorniť na nedostatočnosť okien a utvrdiť vás v presvedčení, že nové okná skutočne potrebujete. Mnohí dodávatelia sú v tomto ročnom období oveľa menej zaťažení, teda je väčší predpoklad, že si na vás nájdu čas.

Na čo si dať pozor pri výmene okien?

Rozhodovanie o tom, aké okná namontovať vo vašej domácnosti, môže byť náročné. Rozhodovanie však môžete rozdeliť do štyroch hľadísk: materiál, typ okna, sklo a rozpočet.

Materiály okenných rámov

Väčšina okenných rámov je vyrobená z materiálov ako plast, drevo alebo sklolaminát. Plast je najobľúbenejší materiál okenných rámov a tvorí asi 75 % všetkých predaných okien. Je tiež k dispozícii v mnohých farbách, čo vám umožňuje prispôsobiť rámy tak, aby zodpovedali štýlu vášho domova. Plastové okná sú navyše energeticky efektívnejšie a odolnejšie voči poveternostným vplyvom, vďaka čomu sú z krátkodobého hľadiska odolnejšie.

Ak chcete okno zladiť s existujúcim dreveným obložením v interiéri vášho domova, rozhodnite sa pre drevené rámy. Ak však hľadáte odolnosť, sklolaminátové okná (známe aj ako kompozitné) budú mať zvyčajne najdlhšiu životnosť zo všetkých troch možností.

Typy okien

Existuje niekoľko typov okien:

Sklopné okná – môžu byť iba sklopné, alebo aj otváravo–sklopné vpravo alebo vľavo. Sklápanie okna do rôznych polôh umožňuje vetranie bez nutnosti otvorenia celého krídla.

Posuvné okná – sú vhodnou voľbou do menších priestorov. Nakoľko sa okno neotvára krídlom, ale posúva, šetrí miesto, je preto ideálnou voľbou napríklad nad drez alebo pracovný pult.

Pevné okná – sú riešením pre miestnosti, kde nemusí byť okno otvorené. Pevné okno má väčšiu plochu skla, prepúšťa viac svetla, nehrozia ani straty netesnosťami okenného krídla.

Zdvižno–posuvné dvere – zväčšujú a osvetľujú priestor v každej izbe. Vďaka staticky vyváženej konštrukcii sa krídlo pohybuje ľahko a zaručuje dlhotrvajúcu a spoľahlivú funkčnosť. Vynikajú tepelnou a zvukovou izoláciou.

Sklopno–posuvné dvere – sú modernou alternatívou k balkónovým a francúzskym dverám. Používajú sa na vstup na verandu, balkón, terasu či záhradu. Ľahko odsuniete posuvné krídlo, a vytvoríte tak súvislé prepojenie interiéru s exteriérom. Posuvné krídlo je možné vyklopiť rovnako ako pri bežných oknách.

Typy skla

Bez ohľadu na to, aký materiál alebo typ okna si vyberiete, sklo je najdôležitejšou súčasťou vášho rozhodovania. Ak je vaším cieľom energeticky účinnejšie okno, odporúčajú sa povrchové úpravy s nízkou emisiou, dvojité alebo trojité sklo.

Medzi okenné tabule sa plní plyn argón alebo kryptón, ktorý zohráva významnú úlohu pri prepúšťaní tepla do vášho domova v chladnejších mesiacoch a odrážaní tepla preč od vášho domova počas teplejších mesiacov.

Rozpočet

Pri kalkulácii nákladov na výmenu okien sa môžete rozhodnúť pre lacnejšie materiály alebo štýlové možnosti, no čo sa týka skla, tam sa neoplatí šetriť. Kvalitné sklo vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze a zlepší energetickú účinnosť vášho domu.

Kedy sa viac oplatí oprava okien?

Rozhodujete sa, či okná opraviť alebo vymeniť? Náklady na opravu okien sú zvyčajne nižšie, ale nie vždy je to tá správna voľba. Renovácia okien je lákavá pre domácich majstrov, ktorí radi vracajú život niečomu starému, podobne ako je to pri renovácií dverí.

Poznáte výhody renovácie starých dverí a okien? Okrem zvýšenej estetickej hodnoty interiéru alebo exteriéru, ponúka takáto renovácia ďalšie benefity.

Kedy má zmysel okná opraviť?

  • Sklo je rozbité: Stačí si najať miestneho odborníka na opravu okien, aby vymenil sklo; táto služba je známa ako presklenie okien.
  • Jeden komponent je rozbitý: Ak všetko, čo vaše okno potrebuje, je nový uzamykací mechanizmus alebo parapetu, vymeňte poškodený komponent – ​​nie celé okno.
  • Okná sú historické: Mnohé historické štvrte majú špecifické pokyny týkajúce sa exteriéru domu vrátane okien. Niekedy je nákladovo efektívnejšie urobiť vaše staré okná energeticky úspornejšími, než ich vymeniť. Navyše, veľa starožitných okien v starých domoch je vyrobených z odolného starého dreva, takže vydržia desaťročia a môžu byť hodnotnejšie a atraktívnejšie ako nové okná, najmä pre kupujúcich, ktorí oceňujú tieto detaily.

Na záver

Načúvajte vašim oknám! Dajú vám vedieť, že potrebujú na odpočinok. Nedovoľte, aby staré a opotrebované okná negatívne ovplyvňovali teplotu a vlhkosť vo vašej domácnosti.

Áno, výmena alebo inštalácia okien môže byť náročný projekt, ale správne rozhodnutia a príprava vám môžu ušetriť veľa stresu a zabezpečiť optimálne výsledky. Takáto investícia môže priniesť dlhodobé výhody v oblasti energetickej úspornosti a celkovej pohody vo vašom dome.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov