Čím natierať drevo v interiéri?

0
859
Čím natierať drevo v interiéri?
Čím natierať drevo v interiéri?

Drevo je najprirodzenejší a najpoužívanejší materiál v interiéroch. Využíva sa nielen na nábytku, ale aj na podlahách či obkladoch stien. Vtedy je často nevyhnutné jeho ošetrenie tak, aby sa drevo zakonzervovalo a vydržalo v perfektnom stav čo najdlhší čas. Aké sú možnosti jeho náterov?

Napúšťadlo na drevo

Na začiatok je nutné spomenúť, že drevo v interiéri sa nemusí ošetrovať hneď lakmi či olejmi. Niektoré drevo, napríklad tatranský profil vyrobený z červeného smreku, má schopnosť sa samo zakonzervovať z dôvodu polymerizácie jeho živíc. Napriek tomu je vhodné jeho odolnosť proti škodcom podporiť, a to použitím napúšťadla na drevo. To dokáže zlikvidovať prípadné huby či plesne nachádzajúce sa v dreve a takisto ochrániť daný drevený prvok pred ich napadnutím. Dajte si však pozor, aby ste kúpili bezfarebné napúšťadlo, pretože mnohé produkty farbia drevo na zeleno. Tie sa využívajú na natieranie krovu.

Olej, lak a vosk majú približne rovnaký ochranný efekt, no s iným vizuálom

Pri drevených obkladoch je v podstate jedno, či sa rozhodnete pre ich náter lakom, olejom či náterom s voskom. Odvedú si totiž rovnakú úlohu. Rozdiely uvidíte len vo farbe dreva. Olej má z uvedených náterov schopnosť zanechať vzhľad dreva čo najprirodzenejší, lak a vosk mu dodávajú mierny odlesk. Ak má byť drevo použité vo vlhkom prostredí, napríklad kúpeľne, odporúčame špeciálny lak pôvodne určený na drevo do sáun.  V prípade potreby dosiahnutia zmeny farby dreva použite farebné nátery na drevo.

Tip: ak sa rozhodnete pre tatranský profil do vášho interiéru a drevo chcete ošetriť, urobte tak ešte pred jeho položením na stenu. Ideálne napúšťadlom na drevo a po montáži ošetrite už len vonkajšiu stranu.

Ošetrenie drevenej podlahy je náročnejšie

Pri drevenej podlahe je ošetrenie dreva o niečo náročnejšie a je nutné aj použitie techniky. Dlážkovica si však najskôr vyžaduje dôkladné zatmelenie špár a prebrúsenie hrubším papierom. Potom sa po odstránení prachu aplikuje základný lak na drevo. Ten sa opäť po vyschnutí prebrúsi, papierom s jemným zrnom a následne sa aplikujú často až 3 vrstvy krycieho laku. Preto, aby dlážkovica vydržala náročne zaťaženie a získala jednotnú farbu a kresbu použitej dreviny.