Leto sa blíži, o spolu aj túžba po bazéne? Čo treba vedieť ak chcete také potešenie do záhrady?

0
140
Bazénové vysávače
Bazénové vysávače

Málo vecí poteší viac ako voda. Chladná a čistá, aby vedela osvieži a kúpanie bolo ozajstným príjemným zážitkom. Vlastný domáci bazén je výborna alternatíva k preplnenému kúpalisku, a v dnešnej dobe to nieje ani zložitá záležitosť.

Ako sa správne riadiť pri výbere bazénu nie je vždy úplne jasné, a preto sme dali dohromady čo všetko treba vedieť pre správny výber a prevádzku domáceho bazéna!

Typ bazéna

Pri bazénoch sa najčastejšie stretávame s dvomi typmi konštrukcie. Donedávna najobľúbenejšie boli kruhové bazény s nafukovacím prstencom, v posledných rokoch ale výrazne vzrastá obľuba bazénov s pevnou rúrkovou konštrukciou.

Fóliové bazény s plechovou konštrukciou poznáme z veľkých obchodných domov. Osadenie takéhoto bazéna do zeme vyžaduje obsyp suchým betónom. Polypropylénové bazény sa vyrábajú zváraním a pri osádzaní do zeme vyžadujú betónovú platňu a aj obetónovanie stien. Sú podobné nerezovým bazénom, ktoré nie su ale vhodné pri slanej úprave vody, nakoľko komponenty bazéna by začali časom korodovať. Ak by ste chceli slanú úpravu v spojení s týmto vzhľadom bazéna, bolo by nutné ísť už do titánového prevedenia.

Prielivový bazén môže byť buď nerezový, keramický, polypropylénový alebo fóliový s ťažkou bazénovou fóliou. Tieto bazény sú náročnejšie na vybudovanie či už z pohľadu času alebo financií. Nutné je totižto napríklad automatické dopúšťanie, leveling system, alebo vybudovanie akumulačnej nádrže. Z tohto dôvodu stojí takýto bazén o 30% viac ako tá istá varianta skimmerového bazéna.

Údržba

Správna údržba bazénu sa rozhodne oplatí. Napustíme ho na začiatku sezóny, a keď sa o vodu dobre staráme, na konci sezóny bazén zase vypustíme a odložíme, poprípade zazimujeme. Pokiaľ však pravidelnú starostlivosť budeme podceňovať, môže sa stať, že všetky nápravné akcie budú zbytočné a vzniknutý riasy, nepríjemný zápach či zakalenia ktorých sa už nezbavíme. V takom prípade nám zostane už len jediné – bazén vyliať, poriadne vyčistiť a znovu napustiť.

Bazénové vysávače

Nevyhnutným pomocníkom pri údržbe bazéna je bazénový vysávač. Postarajú sa o všetky drobnejšie nečistoty, ktoré sa usadzujú na stenách bazénu a na jeho dne. Na výber je množstvo variantov – od mechanických, cez poloautomatické až po robotické, ktoré pracujú samé. Vysávač sa jednoducho pripojí k filtrácii a využíva jej saciu silu na odvod špinavej vody. Tá sa vyčistí cez pieskovú alebo kartušovú filtráciu a vráti sa čistá späť do bazénu. 

Bazénové podložky a zastrešenie

Či bazén umiestnime pred alebo za dom, to už sa rozhodneme sami. V každom prípade by sme však mali bazén položiť na geotextilnú podložku, ktorá ho ochráni pred pretrhnutím a plesňami. Žiaduca je tiež kvalitná plachta, ktorou bazén prikryjeme napr. v daždivých dňoch, ktoré vode v bazéne rozhodne neprospievajú. Kvalitná plachta ale skvele poslúži aj na zazimovanie.

Okrem ochrany pred napadaním nečistôt však môže bazénové zastrešenie vypomôcť aj s ohrevom vody v bazéne. S kvalitným solárnym ohrevom je to síce neporovnateľné, mierne navýšenie teploty však predsa len docielime.

Solárne doplnky

Ak si zaobstaráme kvalitnú solárnu plachtu, zabijeme dve muchy jednou ranou. Jednak budete mať bazén čím prikryť, keď sa práve nebudete oddávať vodným radovánkam, predovšetkým však umožňuje slnečným lúčom prenikať do vody. Tým si zaistíte neustále ohrievanie vody. K nadzemným bazénom samozrejme môžeme dokúpiť aj ďalšie solárne doplnky, ktoré vodu priebežne ohrievajú a dokážu jej teplotu zvýšiť aj o niekoľko stupňov, bez toho aby nam to zasiahlo do energetickej spotreby alebo odpálilo prúdový chránič.